25/04/2024
ΠΑΟΚ | Παρασκευή 23 Αυγούστου 2019 - 00:05

Την πάτησε στο 94’ ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν την αναποτελεσματικότητα και τα λάθη τους και ηττήθηκαν με 1-0 από την Σλόβαν Μπρατισλάβας * Δοκάρι ο Λέο Ζαμπά στο 7’

Κατάφερε να χάσει… Και όμως ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Σλοβακία, από μία μέτρια ομάδα όπως η Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Οι Θεσσαλονικείς οι οποίοι ήταν το φαβορί στα χαρτιά πριν την έναρξη του αγώνα με την σλοβακική ομάδα, έχασαν με 1-0 το βράδυ της Πέμπτης (22/8) δεχόμενοι το τέρμα της ήττας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλήρωσε τα λάθη του, από ένα τέτοιο προήλθε και το τέρμα που πέτυχε ο Αμπένα στις καθυστερήσεις, με την ομάδα του Γιαν Κόζακ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Βαρέλα αρχικά και του Πασχαλάκη στην συνέχεια.

Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν τις χαμένες ευκαιρίες που είχαν με πιο χαρακτηριστική το δοκάρι του Λέο Ζαμπά στο 7’ με τον Βραζιλιάνο αμυντικό να κάνει ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και φαλτσαριστό σουτ το οποίο σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Γκρέιφ.

Αρκετά καλό το ξεκίνημα πάντως και από τις δύο ομάδες που μπήκαν δυνατά με στόχο το γκολ και την Σλόβαν να απειλεί με τους Τσάβριτς (3’) και Σποράρ (18’) και τον ΠΑΟΚ πλην της φάσης του Ζαμπά με δύο ευκαιρίες του Εσίτι (4’) και (21’). Η Σλόβαν έδειχνε να πατάει καλύτερα πάντως και να έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία, ενώ ο Δικέφαλος προσπαθούσε κυρίως με τους Μάτος, Εσίτι και Μπίσεσβαρ να απειλήσει.

Ο Πέλκας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και μοιραίος παίκτης με τις ευκαιρίες που απώλεσε και δικαιολογημένα έγινε αλλαγή καθώς ήταν από τους παίκτες που δεν τα πήγαν καλά. Όμως …μετεξεταστέα έμεινε και η άμυνα του ΠΑΟΚ που πλην Μάτος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Πολλά τα λάθη και μάλιστα πριν το γκολ είχαν γίνει άλλες δύο περιπτώσεις λαθών που παραλίγο να πληρώσει ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Οι Θεσαλονικείς πάντως όσο περνούσε η ώρα δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να απειλήσουν και στο τέλος κοιτούσαν να διασφαλίσουν το «Χ», ενώ …κακό βαθμό παίρνει και ο Αμπέλ Φερέιρα καθώς έβγαλε από την αναμέτρηση, έστω και αν αυτό έγινε στο 80’, τον ποιοτικό Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, παίκτη που θα μπορούσε με μία ενέργεια να κάνει αυτό που έψαχνε ο ΠΑΟΚ, το γκολ.

Τελικά η μπίλια έκατσε στην Σλόβαν και πλέον τον ΠΑΟΚ τον περιμένει δύσκολη ρεβάνς την Πέμπτη (29/8) στο γήπεδο της Τούμπας. Και από εκεί που γινόντουσαν όνειρα για το σεντόνι του Τσάμπιονς Λιγκ, μην τυχόν και βρεθεί από τον Αύγουστο εκτός Ευρώπης ο ΠΑΟΚ, όπως είχε συμβεί το καλοκαίρι του 2017 με αντίπαλο τότε την σουηδική Έστερσουντ.

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατίας), Βοηθοί: Γκόραν Πατάκι, Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατίας)

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Γιάν Κόζακ): Γκρέιφ, Μεντβέντεφ, Ντε Μάρκο, Αμπένα, Μποζίκοφ, Ντε Καμπς (77’ Νόνο), Λιούμπιτσιτς, Τσάβριτς (54’ λ.τ. Ρατάο), Χόλμαν, Ραρσάλα (87’ Ντάνιελ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος. Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Εσίτι (76’ Ντάγκλας Αουγκούστο), Μπίσεσβαρ (80’ Στοχ), Ζαμπά, Πέλκας (66’ Σβιντέρσκι), Άκπομ.