26/04/2024
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | Δευτέρα 19 Αυγούστου 2019 - 12:58

Καρέ χωρίς δυσκολίες για τον Παναιτωλικό

Τα «καναρίνια» νίκησαν σε φιλικό στο Αγρίνιο 4-0 την Τηλυκράτη

Το τελευταίο του φιλικό έδωσε την Κυριακή (18/8) ο Παναιτωλικός με αντίπαλο τον Τηλυκράτη Λευκάδας, φιλικό που διεξήχθη στο γήπεδο των «κυανοκίτρινων».

Η ομάδα του Λουίς Κάστρο ήταν καταιγιστική απέναντι στους Λευκαδίτες τους οποίους και νίκησε με 4-0, σε ένα ματς στο οποίο παρατάχθηκε με πολλούς νεαρούς και πλέον κοιτάζει το ματς της πρεμιέρας της Σούπερ Λίγκας 1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα το οποίο δεν θα διεξαχθεί κατά πάσα πιθανότητα Σάββατο (24/8) αλλά Κυριακή (25/8).

Από την άλλη ο Τηλυκράτης του Δημήτρη Μαγκαφίνη έδωσε ένα δυνατό τεστ κόντρα σε σύλλογο της μεγάλης κατηγορίας, με τους νησιώτες να συνεχίζουν την προετοιμασίας τους για την νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Μάλιστα ο Τηλυκράτης σκόραρε σε μία φάση όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με υπόδειξη του VAR.

Μόλις στο 2’ τα «καναρία» πήραν το προβάδισμα όταν ο Μπελεβώνης από τα δεξιά έκανε σέντρα με τον Καββαδία να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καλαντζή για το 1-0. Ο τερματοφύλακας του Τηλυκράτη είχε απάντηση στο σουτ του Ταχάρ από πλάγια αριστερά, στο 8’ μπλοκάροντας την μπάλα, όμως στο 17’ δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο παρά την εντυπωσιακή του απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Τσιγγάρα. Και αυτό διότι στην επαναφορά ο Καββαδίας από κοντά με πλασέ έκανε το 2-0.

Με την σέντρα ο Τηλυκράτης έχασε ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 όμως μετά την ατομική ενέργεια του Τσοφίλιου από τα αριστερά και το γύρισμά του προς τον Κολοβό, ο τελευταίος από το ύψος της περιοχής με πλασέ είδε τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει την μπάλα. Τέσσερα λεπτά μετά το ημίωρο ήρθε η ώρα του VAR, με το πλασέ του Τσοφίλιου και την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα, όμως το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Τελευταία καλή φάση πριν το ημίχρονο το τετ-α-τετ του Μπελεβώνη με τον Καλαντζή ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Μιάλμπι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Καββαδίας που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε με σουτ το 3-0, ενώ στο 63’ μετά από γέμισμα του Αχμέντ στον Ντουάρτε αυτός απέναντι από τον Παναγιωτίδη πλάσαρε ιδανικό διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Στο 88’ ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να φτάσει στο 5-0 και ο Καββαδίας στο χατ-τρικ όμως στο κοντινό πλασέ του η μπάλα πέρασε άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Γιαννακόπουλος, Ταχάρ, Μπάλμπι, Μιμίτο (62΄ Παρράς), Ντουάρτε, Καββαδίας, Μπελεβώνης Σ., Μπελεβώνης Χ. (46΄ Αχμέντ), Σκιαδάς, Κωννσταντόπουλος, Τσιγγάρας.

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (ΔημήτρηςΜαγκαφίνης): Καλαντζής (46΄Παναγιωτίδης), Ντόβας (46΄Αλομπισάτ), Θώδης (84΄Τσελάι), Χούσινετς (53΄Μπινιάρος), Δημητρίου (46΄Μπουρδούβαλης), Τόσκα (88΄Λογαράς), Κολοβός (46΄Μαστραντωνάκης), ΤσελάιΡ. (73΄Μπαλή), Τσόφλιος (73΄Φερεντίνος), Καταγής (46΄Τσιαντής), Γεωργούσης (38΄λ.τ. Περιστέρης).