26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 17 Αυγούστου 2019 - 17:37

Ήττα και αντίο Παγκόσμιο για την Εθνική Παίδων

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε 75-62 από την Τουρκία και κατέλαβε την 6η θέση

Τελευταίο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ των Παίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ούντινε στην Ιταλία, που ολοκλήρωσε με «πικρή» ήττα τις υποχρεώσεις της.

Η «Γαλανόλευκη», στο κρίσιμο παιχνίδι για τις θέσεις 5-6, ηττήθηκε 75-62 από την Τουρκία και κατέλαβε την έκτη θέση, η οποία την αφήνει εκτός Παγκοσμίου κυπέλλου Παίδων το 2020.

Όποια ομάδα κέρδιζε το Σάββατο (17/8) αυτόματα θα έπαιρνε και το εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ, με τους παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου να γνωρίζουν τελικά την ήττα από τους γείτονες.

Καλύτερη η Τουρκία σε όλο το ματς προηγήθηκε με 0-12 στις αρχές της αναμέτρησης για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-24. Παρά την μείωση του σκορ, στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Τουρκία πήρε διαφορά και πάλι κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (30-41).

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε και άλλο φτάνοντας ακόμα και τους 24 πόντους (39-63), για να κλείσει η περίοδο στο 41-63. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την Εθνική μας απλώς να μειώνει κάτω από τους είκοσι για το τελικό 62-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 30-41, 41-63, 62-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 9 (4/12 σουτ, 6 ασίστ), Κολιός, Μαντζούκας 19 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οικονομόπουλος 18 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Τσολάκης 6, Ευσταθιάδης, Γκίκας 4, Μερμίγκης 2, Ναυπλιώτης, Πετανίδης 4, Θεογιάννης.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σογκουκσού): Μπουγιουκτσανγκάζ, Ντογκάν, Τούνα 17 (1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ουζούν 11 (3), Γιλμάζ 11 (2), Μπόνα 20 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσελίκ, Μεστόγλου 12 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πεκσάρι 4, Σεν, Τουρκ, Τουζούν.