19/04/2024
ΑΡΗΣ | Πέμπτη 8 Αυγούστου 2019 - 21:55

Κατέρρευσε στα νορβηγικά φιόρδ ο Άρης

Βαριά ήττα με 3-0 για τους Θεσσαλονικείς από την Μόλντε που τώρα ψάχνουν την υπέρβαση στο «Κλ. Βικελίδης» * Με 10 από το 65΄ οι «κίτρινοι»

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (8/8) ο Άρης από την Μόλντε στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε ένα εφιαλτικό, όπως εξελίχθηκε βράδυ, οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 3-0 από την πρωτοπόρο Νορβηγίας και πλέον καλούνται στη ρεβάνς του «Κλ. Βικελίδης» να κάνουν την υπέρβαση.

Χωρίς τον Σάββα Παντελίδη στο παιχνίδι οι «κίτρινοι» καθώς ο προπονητής του Άρη είναι τιμωρημένος από την ΟΥΕΦΑ εξαιτίας επεισοδίου με φιλάθλους της Α.Ε. Λεμεσού στον αγώνα της Κύπρου. Στη θέση του Νικαιώτη τεχνικού κάθισε ο Άκης Βάβαλης.

Καλύτερα μπήκε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε με τους Σάσα, Ματίγια και Ιντέγιε, όμως μέσα σε ένα πεντάλεπτο είδε την Μόλντε, που μέχρι τότε δεν είχε επισκεφθεί καν την εστία του Κουέστα, να πετυχαίνει δύο τέρματα και να βρίσκεται μπροστά με 2-0 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ανεπιτυχώς, ενώ το έργο τους έγινε ακόμα πιο δύσκολο από το 64’ με την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Βέλεθ. Τελικά στο 87’ η Μόλντε έφτασε και σε τρίτο τέρμα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Με 4-3-3 η σύνθεση του Άρη με τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, τον Σούντγκεν στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Κόρχουτ στο αριστερό, ενώ δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Ρόουζ και Βέλεθ. Στην τριάδα στον άξονα ξεκίνησαν οι Μπάσα, Ματίγια και Σάσα, ενώ στην επίθεση ο Ιντέγιε αγωνίστηκε ως κεντρικός επιθετικός με παρτενέρ του Τόνσο και Ντιγκινί.

Μόλις στο 5’ το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση και ήταν από πλευράς Άρη με τον Σάσα να το επιχειρεί λίγο έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να περνά άουτ. Στο 22’ ο Ματίγια με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, βάζοντας φάλτσα στη μπάλα η οποία πήγαινε στα δίχτυα, είδε τον Κράνιξ να αποκρούει την μπάλα με υπερένταση.

Τρία λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς με τον Σάσα να μπαίνει στη περιοχή της Μόλντε, την μπάλα από την κόντρα να πηγαίνει στον Τόνσο, με τον τελευταίο να πασάρει στον Ματίγια, ο οποίος έκανε τη σέντρα με στόχο τον Ιντέγιε που πήρε την κεφαλιά, όμως οι της Μόλντε απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Και εκεί που το ματς …μύριζε γκολ για τον Άρη, μέσα σε πέντε λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω με τη Μόλντε να πετυχαίνει όχι ένα, αλλά δύο γκολ.

Στο 27’ λοιπόν η νορβηγική ομάδα πήρε το προβάδισμα όταν μετά από εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ ο Έικρεμ έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα. Και εκεί που ο Άρης προσπαθούσε να συνέλθει από το σοκ του 1-0, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα.

Πέντε λεπτά λοιπόν μετά την ψυχρολουσία του 1-0, η Μόλντε διπλασίασε τα τέρματά της με ένα τέρμα στο οποίο φέρουν ευθύνη οι Κουέστα και Μπάσα. Ο τερματοφύλακας του Άρη επιχείρησε να βρει τον Μπάσα, με τον Χέσταντ να κλέβει την μπάλα και με πλασέ να κάνει το 2-0.

Οι «κίτρινοι» είδαν τον αντίπαλο τους από το πουθενά να πετυχαίνει δύο γκολ, όμως παρά το σοκ θα μπορούσαν να μειώσουν σε 2-1. Μιλάμε για την ευκαιρία του 40’ όταν ο Ντιγκινί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κράνιξ να εκτινάσσεται και να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Άρης προσπάθησε να μπει στο ματς και να μειώσει σε 2-1 χάνοντας δύο ευκαιρίες με τον Ιντέγιε. Αρχικά στο 48’ ο φορ του Άρη μπήκε στη περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Κράνιξ μπλόκαρε την μπάλα. Στη φάση αυτή ο Ιντέγιε θα μπορούσε να πασάρει στη περιοχή που βρίσκονταν οι Ντιγκινί, Τόνσο. Στο 52’ ο Αφρικανός επιθετικός έκανε σουτ με τον Κράνιξ να μπλοκάρει εκ νέου, σε ένα πάντως αδύναμο σουτ του παίκτη των «κίτρινων».

Στο 54’ η Μόλντε έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 όταν ο Τζέιμς με κοντινό πλασέ επιχείρησε να σκοράρει, όμως και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, ο Σούντγκρεν τελευταία στιγμή την απομάκρυνε. Δέκα λεπτά αργότερα το έργο της ομάδας της Θεσσαλονίκης έγινε πιο δύσκολο με την αποβολή του Βέλεθ.

Ο στόπερ του Άρη έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τζέιμς με τον ρέφερι Μαριάνι να του δείχνει σωστά την απευθείας κόκκινη. Μάλιστα στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο παίκτης του Άρη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ο Άκης Βάβαλης έκανε στο 68’ την πρώτη αλλαγή του με τον Δεληζήση να μπαίνει στο ματς αντί του Μπάσα. Πάντως ο παίκτης του Άρη πήρε κίτρινη κάρτα με την είσοδό του στο παιχνίδι χωρίς καν να έρθει σε επαφή με μπάλα ή με παίκτη. Αλλά γιατί μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πριν αποχωρήσει ο Μπάσα.

Στο 74’ έγινε και η δεύτερη αλλαγή με τον Φετφατζίδη να περνά στο ματς αντί του κουρασμένου Τόνσο, με στόχο να ανέβει ο Άρης και να γίνει πιο απειλητικός, στη προσπάθεια να μειώσει το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα η τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Άρη με τον αρνητικό Ιντέγιε να αποχωρεί και τον Λάρσον να παίρνει τη θέση του.

Παρά τις αλλαγές πάντως, η Μόλντε ήταν εκείνη που βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Ήταν το 87’ όταν ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ των «κίτρινων» η μπάλα έφτασε στον Έλιγκσεν που με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Το εφιαλτικό βράδι για τον Άρη ολοκληρώθηκε με την βαριά ήττα με 3-0 και πλέον η ρεβάνς τον Δεκαπενταύγουστο θέλει υπέρβαση από τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη στη μάχη για ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης.

Διαιτησία: Μαριάνι (Ιταλία), Βοηθοί: Πασέρι (Ιταλία), Φιορίτο (Ιταλία)

ΜΟΛΝΤΕ (Έρλινγκ Μόου): Κράνινχ, Μπγιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Βολφ Έικρεμ, Τζέιμς, Χουσεΐν (74' Έλινγκσεν), Ορσνές, Χαραλσέιντ, Χέσταντ (90' Μόστρεμ), Χόγκεν, Ομοϊχουάνφο (85' Κνούντσον).

ΑΡΗΣ (Άκης Βάβαλης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπάσα (69' Δεληζήσης), Σάσα, Ντιγκινί, Ιντέγε (80' Λάρσον), Τόνσο (74' Φετφατζίδης).