26/04/2024
Champions League | Τετάρτη 24 Ιουλίου 2019 - 01:49

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις η Αϊντχόφεν!

Καθαρές εκτός έδρας νίκες για Ντίναμο Ζάγκρεμπ και Κοπεγχάγη

Ματς- θρίλερ με συγκλονιστική εξέλιξη έγινε το βράδυ της Τρίτης (23/7) στην Ολλανδία ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Βασιλεία στα πρώτα ματς του β’ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’με τον Μπρούμα, αλλά οι Ελβετοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου με τον Αγέτι για να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 79’ με τον Αλντερέτε. Η PSV, ωστόσο, έβγαλε αντίδραση και μίλησε στο φινάλε… Έτσι ο Λάμερς ισοφάρισε στο 89’ και ο Μάλεν στο 90’+2 χάρισε την πολύτιμη νίκη στην Αϊντχόφεν.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Λοσάνο (82' Λάμερς), Ντούμφρις, Βίρχεβερ, Λούκασεν, Μπρούμα (77' Γκακπό), Γκουτιέρες, Ροσάριο, Σάντιλεκ, Μπέρχβαϊν, Μάλεν.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Όμλιν, Βίντμερ, Κόμερτ, Αλντερέτε, Τζάκα, Φρέι, Μπαλάντα (90' Πουλούλου), Φαν Βολφσβίνκελ, Τζούφι, Στόκερ (66' Οκαφόρ), Αγέτι (89' Αντέμι).

Στα άλλα ματς Ντίναμο Ζάγκρεμπ και Κοπεγχάγη επικράτησαν αμφότερες με 0-2 κόντρα σε Σαμπουρτάλο(67' Όρσιτς, 78' πέν. Πέτκοβιτς) και Δε Νιου Σεντς (18' Σωτηρίου, 61' πέν. Σκοβ) και είναι τα απόλυτα φαβορί από τώρα για την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.