27/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 15 Ιουνίου 2019 - 20:48

Νέο διπλό και φινάλε με τρίτη θέση για την ΑΕΚ

Η Ένωση κέρδισε 83-82 το Περιστέρι και έκανε το 3-1 στους μικρούς τελικούς της Α1 μπάσκετ

Το φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου (15/6) και η ΑΕΚ τριπλασίασε τις νίκες της κόντρα στο Περιστέρι, επικρατώντας με 83-82 στο «Γ. Παπανδρέου» για τη σειρά των μικρών τελικών.

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, έκαναν το 3-1 και τερμάτισαν στην 3η θέση, σε ένα ακόμη ματς μεταξύ των δύο αντιπάλων που αποδείχθηκε γερό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Πήγαιναν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πόντο πόντο οι γηπεδούχοι και η Ένωση, με τον Σαντ-Ρος να πετυχαίνει σπουδαίο καλάθι για το 79-82 κι ενώ η αναμέτρηση είχε μπει στο τελευταίο λεπτό.

Ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο (82-82), ο Χάντερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με 1/2 βολές και στο φινάλε ο Κάλαχαν αστόχησε για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, για την οποία πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασιλόπουλος με 18 πόντους.

Από πλευράς «Δικεφάλου» Γιορκ και Χάντερ ήταν οι καλύτεροι με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 18 (4), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης, Καράμπελας 7, Μουράτος 2, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 8 (2), Φλέμινγκς 12 (3).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 18, Τζέιμς 5 (1), Γιορκ 19 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 10, Τσαλμπούρης 2, Σαντ-Ρος 9 (1), Θίοντορ 12 (2), Εμπάκουε 1.