26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013 - 23:29

Τρομάζει κι όταν δεν φορτσάρει... (video)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο... ρελαντί με 5-0 τον Λεβαδειακό, με τον Μήτρογλου να σημειώνει χατ τρικ μέσα σε 20 λεπτά * Ξανά γκολ ο Σαβιόλα * Σκόραρε και ο Βάις

Αν δεν ήταν αυτό μήνυμα ανωτερότητας, τότε ποιο είναι; Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα του Λεβαδειακού, παίρνοντας τη νίκη με 5-0, και το έκανε να μοιάζει πολύ εύκολο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, δεν κινδύνεψαν ούτε στιγμή και, όταν... πάτησε χόρτο ο Κώστας Μήτρογλου, τα πράγματα έγιναν πολύ απλά. Τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά σημείωσε ο διεθνής φορ, μετατρέποντας μια εύκολη νίκη σε θρίαμβο.

Ξανά γκολ ο Σαβιόλα

Οι παίκτες του Μίτσελ μπήκαν δυνατά στο ματς, δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να κρατούν την μπάλα ούτε λεπτό και έδειχναν ότι το γκολ είναι θέμα χρόνου. Η... προειδοποιητική βολή ήρθε από τον Κάμπελ στο 5’ (σουτ μέσα από την περιοχή στο δοκάρι) και δέκα λεπτά αργότερα (15’) ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Σαβιόλα κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 0-1, σημειώνοντας γκολ για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν με άνεση το προβάδισμα και να μη δείχνουν και πολύ μεγάλη διάθεση για να φορτσάρουν.

Μπήκε ο Μήτρογλου... σχόλασε ο γάμος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ευκαιρία του Κάμπελ νωρίς νωρίς (στο 55’ το κοντινό γυριστό του πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πρζιρόφσκι) και δέκα λεπτά μετά (65’) έγινε η... κίνηση ματ από τον Μίτσελ. Ο Ισπανός πέρασε στο ματς τον Μήτρογλου και ο διεθνής φορ χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να βρει δίχτυα. «Γλυκιά» εκτέλεση φάουλ από τον Φουστέρ στο 70’, η άμυνα του Λεβαδειακού έχει αφήσει μόνο του τον Μήτρογλου και αυτός δεν συγχωρεί κάνοντας με κοντινή κεφαλιά το 0-2.

Το ματς για τον Λεβαδειακό έληξε εκεί. Όχι ότι οι Βοιωτοί έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν. Το αντίθετο. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή δεν μπορούσε ούτε καν να φτάσει έξω από την περιοχή του Ρομπέρτο, που ήταν ο... καλύτερος θεατής του αγώνα.

Σε αντίθεση με τους Βοιωτούς, όμως, οι Πειραιώτες δεν περίμεναν απλώς να περάσει ο χρόνος και στα τελευταία λεπτά έκαναν... πάρτι. Η είσοδος του Ιμπαγάσα έκανε ακόμα πιο επικίνδυνο τον Ολυμπιακό, ο Αργεντινός έκανε ωραία ατομική ενέργεια και έβγαλε ασίστ στον Βάις και ο Σλοβάκος έκανε το 0-3 στο 85’, σημειώνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Η συνέχεια είχε και πάλι Μήτρογλου. Ή μάλλον Φουστέρ - Μήτρογλου. Οι δυο τους άλλαξαν ωραία την μπάλα στο 89’ κάνοντας... σμπαράλια την άμυνα του Λεβαδειακού και ο Μήτρογλου δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πρζιρόφσκι για το 0-4. Και ένα λεπτό αργότερα (90’), εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ισπανού στον «Μητρογκόλ», ο οποίος βγαίνει τετ α τετ και «γράφει» το 0-5.

Έτσι απλά... Όσο απλό είναι να πάρεις μια νίκη απέναντι στην πλειονότητα των αγώνων της Σούπερ Λίγκας, όταν διαθέτεις παίκτες όπως ο Μήτρογλου, ο Σαβιόλα, ο Φουστέρ, ο Ιμπαγάσα και πάει λέγοντας...

Ρέφερι ο Τοπούζης (Θράκης) με βοηθούς τους Γουργιώτη (Φθιώτιδας), Δημητριάδη (Καστοριάς) και 4ο τον Φωτιάδη (Καστοριάς).

Κίτρινες: 15’ Λαμπρόπουλος, 33’ Νικολακάκης, 52’ Μουλόπουλος, 67’ Κονέ, 75’ Γιάντσης - 21’ Σάμαρης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Νικολακάκης, Γεωργίου, Μανόλο, Μαχαίρας, Λαμπρόπουλος (52’ Πετράτσι), Ροζέριο, Ορτέγκα (46’ Γιάντσης), Βασιλείου (77’ Μπούστο), Κονέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Μανιάτης, Σάμαρης, Φουστέρ, Ολαϊτάν (65’ Μήτρογλου), Κάμπελ (59’ Βάις), Σαβιόλα (73’ Ιμπαγάσα).