26/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 26 Μαΐου 2019 - 00:16

Κατατρόπωσε την Μπαρτσελόνα και πήρε το Copa del Rey η Βαλένθια!

Η ομάδα του Μαρθελίνο επικράτησε με 2-1 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ισπανίας

Μεγάλη Βαλένθια… Οι «νυχτερίδες» νίκησαν 2-1 την Μπαρτσελόνα το βράδυ του Σαββάτου (25/5) και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας για όγδοη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2008.

Ο Μαρθελίνο παρέταξε άριστα την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο και σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος υποχρέωσε τους «μπλαουγκράνα» στην πρώτη ήττα τους σε τελικό έπειτα από 4 σερί κατακτήσεις.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν δυνατά στο ματς και σο 22’ προηγήθηκαν με κεφαλιά του Γκαμεϊρό. Μάλιστα, 11 λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με νέα κεφαλιά του Ροντρίγκο.

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56’ είχαν δοκάρι με τον Μέσι ενώ στο 71’ το σουτ του Πικέ πέρασε μόλις άουτ. Τελικά το γκολ ήρθε στο 73’, με τον Μέσι να μειώνει σε 2-1, βάζοντας την ομάδα του Βαλβέρδε ξανά στο παιχνίδι. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τη Βαλένθια, πάντως, να έχει την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ στο 94’ με χαμένο τετ α τετ του Γκουέντες.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Σεμέδο (46’ Βιδάλ), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς (77’ Αλενιά), Μπουσκέτς, Αρτούρ (46’ Μάλκομ) ,Σέρχι Ρομπέρτο, Κουτίνιο, Μέσι.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάουμε ,Βας, Γκαράι, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Σολέρ, Παρέχο (65’ λ. τρ. Κοντογκμπιά), Κοκλέν, Γκουέδες, Ροντρίγκο (88’ Ντιακαμπί), Γκαμεϊρό (72’ Πιτσίνι).