26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 - 20:23

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα…

Οι Πατρινοί νίκησαν 68-76 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Α1

Ο Προμηθέας τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στον «μισό» ΠΑΟΚ την Τετάρτη (22/5) ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να τον κερδίσει εκτός έδρας με 68-76.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το 2-0 στη σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ και πήρε το εισιτήριο για τους «4» της Α1.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 50-48 στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο στο τέταρτο έμεινε από δυνάμεις.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινοί και με ένα επί μέρους 18-28 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κασελάκης με 15 πόντους ενώ 12 είχε ο Λίποβι.

Τη διαφορά από πλευράς ΠΑΟΚ έκαναν οι Τζέφερσον και Γκος με 18 και 17 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Τέπιτς 4 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 40 λεπτά), Γκος 17 (6/19 σουτ), Τζέφερσον 18 (6/8 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ), Τσόχλας 11 (1/6 τρίποντα), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 4, Σαλούστρος 12 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μέγιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10 ριμπάουντ).