26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 25 Απριλίου 2019 - 16:19

Φιλική 100άρα με Πρίντεζη ο Ολυμπιακός

Ο υπαρχηγός αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο στο 103-80 επί του Λαυρίου * Κορυφαίος ο Μιλουτίνοφ

Ορεξάτος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός σε φιλική αναμέτρηση με το Λαύριο τη Μεγάλη Πέμπτη (25/4).

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 103-80 στο ματς προπονητικού χαρακτήρα στο ΣΕΦ, έχοντας ως κορυφαίο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που πέτυχε 24 πόντους, τους 20 από τους οποίους στα πρώτα 12 λεπτά του ματς!

Ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε αρκετές δοκιμές, μοιράζοντας τον χρόνο στους παίκτες του, ενώ το ευχάριστο είναι ότι για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε και ο Γιώργος Πρίντεζης, χωρίς να πιεστεί παραπάνω στην προσπάθειά του να επανέλθει από τις ενοχλήσεις στη μέση.

Οι Πειραιώτες πήραν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και έχτισαν γρήγορα μεγάλη διαφορά.

Στο 15λεπτο ήταν στους 25 πόντους (48-23) και έφτασε και τους 30 (80-50) στο μισάωρο.

Έτσι, δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί 103-80, σπάζοντας το φράγμα των 100 πόντων.

Πολύ καλός ήταν και ο Αγραβάνης που πέτυχε 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τόμας και Μπιούφορντ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 55-32, 75-48, 103-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 6, Τσέρι 8(1), Μιλουτίνοφ 24, Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου, Μάντζαρης 9(1), Ποκουσέφσκι 3(1), Αγραβάνης 18(4), Μπόγρης 10, ΛεΝτέι 13(1).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 10, Τόμας 16, Μιλόσεβιτς, Κουζέλογλου 9, Νίξον 8, Περράκης 3, Γουίτι 4, Κακλαμανάκης 11, Λαμπ 5, Μπιούφορντ 14.