29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 - 16:57

Νίκησε και βλέπει Σούπερ Λίγκα 2 ο Ηρακλής

Με δύο γκολ του Ρόβα οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 του Βόλου

Κέρδισε και ελπίζει ότι θα βρεθεί στη νεοσύστατη κατηγορία... Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-0 του Βόλου στο ματς της Μεγάλης Δευτέρας (22/4) για την 29η αγωνιστική της Β' Εθνικής, προσδοκώντας να τα καταφέρει εντέλει και να κλείσει θέση για τη Σούπερ Λίγκα 2 της ερχόμενης σεζόν.

Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 42 βαθμούς και είναι πλέον 10οι στην κατάταξη, όντας στο +2 από την Α.Ε. Καραϊσκάκης, με τον Πλατανιά στα Περιβόλια να είναι ο αντίπαλός τους στην 30ή και τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος.

Ο Μπορίκο ήταν ο κορυφαίος για τον «Γηραιό», πολύ καλός και ο Ρόβας πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ της ομάδας του, πολλή δουλειά στο κέντρο από τον Παναγιωτούδη.

Από την πλευρά τους, οι πρωταθλητές έπαιξαν με αρκετούς ποδοσφαιριστές με μικρό χρόνο συμμετοχής έως τώρα, ενώ αυτό ήταν το τελευταίο φετινό τους ματς, αφού θα πάρουν άνευ αγώνα το τρίποντο κόντρα στον Αήττητο.

Πέντα και Κότο ήταν οι πιο κινητικοί, σε μια γενικότερα μέτρια εμφάνιση για τους «κυανέρυθρους».

Ανώτερος και... 2-0

Οι Θεσσαλονικείς φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλουν το ρυθμό τους, ήταν αρκετά κινητικοί και το 1-0 δεν άργησε να έρθει.

Στο 13', λοιπόν, ο Μπορίκο «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Ρόβα, που σκόραρε σε κενή εστία, ενώ ο ίδιος παίκτης έφτασε και σε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 24ο λεπτό, με κεφαλιά συγκεκριμένα κι ενώ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, που κακώς δεν υποδείχθηκε.

Μετά το 30' οι Βολιώτες ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο ο Καχριμάν δεν ανησύχησε σε καμία περίπτωση κι έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το καθαρό τους προβάδισμα.

Αφού δεν έγινε το 2-1...

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Τροΐζι είχαν προτεραιότητα να διαχειριστούν το υπέρ τους 2-0, την ίδια στιγμή που οι Βολιώτες πήραν τον έλεγχο και προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στη φάση του 59', με τον Καχριμάν να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Κότο και ύστερα από σημαντικό λάθος του Μουνιόθ, αποσοβώντας έτσι το 2-1.

Από εκεί και πέρα, παρά το ότι ο Φεράντο έφερε από τον πάγκο τους Φράγκο, Καμπαγιέρο και Λούκας Γκαρσία, οι φιλοξενούμενοι δεν προβλημάτισαν περαιτέρω τον Σέρβο τερματοφύλακα.

Ο Τροΐζι, από την πλευρά του, πέρασε στο ματς ως τρίτο σέντερ μπακ τον Γιαννίτση, δεν υπήρχαν ανοικτοί διάδρομοι προς τα καρέ του Ηρακλή και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πουλικίδης του Συνδέσμου Δράμας με βοηθούς την Γκιόση του Συνδέσμου Θράκης και τον Κηλικιώτη του Συνδέσμου Ξάνθης.

Κίτρινες: 18' Στάμου, 40' Nτούνης, 63' Βιτλής, 90' Παναγιωτούδης - 31' Πέντα.

Κόκκινες: 90'+2 Βιτλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Καχριμάν, Στάμου, Βιτλής, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Καθάριος (76' Γιαννίτσης), Παναγιωτούδης, Ντούνης (68' Τσίπρας), Ρόβας, Μπορίκο (81' λ. τρ. Πτηνόπουλος), Περόνε.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Κραβαρίτης, Ντεντάκης, Καρρίκι, Ενγκουέμ, Παπαδόπουλος, Δόρης (63' Λούκας Γκαρσία), Πέντα, Ηλιόπουλος, Κότο, Κορέλας (75' Καμπαγιέρο), Πίσπας (56' Φράγκος).