19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Απριλίου 2019 - 21:01

Παλικαρίσια ανατροπή... ελπίδας για τον ΟΦΗ!

Οι Κρητικοί έβγαλαν ψυχή και, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, γύρισαν το ματς στο ΟΑΚΑ επικρατώντας 3-1 του Παναθηναϊκού και παραμένoυν «ζωντανοί» στη μάχη της παραμονής * Βγήκαν οι αλλαγές του Βέρα, χωρίς συγκέντρωση οι «πράσινοι»

Η πρώτη ήταν και η πιο κομβική για τον ΟΦΗ! Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 28η αγωνιστική για να πανηγυρίσουν οι Κρητικοί την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά μετράει όσο καμία.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στον Παναθηναϊκό στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ την Κυριακή (14/4), κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με 3-1 κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους «πράσινους», τρίποντο που, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, τους βάζει στη θέση που οδηγεί στο μπαράζ παραμονής.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, όμως η διαφορά ήταν ο τρόπος που ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες. Οι γηπεδούχοι έδειξαν χωρίς συγκέντρωση και τελικά προηγήθηκαν από στημένη φάση, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα, ενώ ο ΟΦΗ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε παθιασμένα, με τις αλλαγές του Βέρα να του βγαίνουν ουσιαστικά όλες, αναγκαστικές και μη.

Απώλεια για τους φιλοξενούμενους ο Νέιρα που στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πλήρωσε τον... ζήλο του Ποτουρίδη ο ΟΦΗ

Ο Βέρα αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του με το... καλημέρα, καθώς ο Βουό αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και άφησε τη θέση του στο αρχικό σχήμα στον Σάσι, Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που... καιγόταν από τους βαθμούς και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να απειλήσουν, πιέζοντας ψηλά, χωρίς, όμως, την αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να αναπτυχθούν σωστά και τους αμυντικούς να έχουν εύκολο έργο. Το πρόβλημα στη δημιουργία ήταν... κοινό, με το ματς να κυλά χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα έμενε μέχρι την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται απόλυτα την κατοχή (50%-50%) ήρθε το κράτημα του Ποτουρίδη στον Μακέντα για να καταλογιστεί το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ιταλός λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, βάζοντας τον ΟΦΗ ακόμα περισσότερο με την πλάτη στον τοίχο.

Μίλησε η κρητική ψυχή

Το σύνολο του Βέρα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Πίεζε πάλι ψηλά και η πίεση του απέφερε απανωτά κόρνερ, τα οποία, όμως, δεν εκμεταλλεύτηκε ή βρήκε απέναντί του τον ετοιμοπόλεμο Διούδη.

Ο Ντίνας που είχε περάσει αλλαγή στην ανάπαυλα έφερε φρέσκο αέρα όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά αρχικά οι Κρητικοί απειλούσαν κυρίως με μακρινά σουτ του Βαζ.

Τα ηνία της αναμέτρησης, όμως, ήταν ξεκάθαρα στα χέρια των Κρητικών, πέρα από κάποιες προσπάθειες του Χατζηθεοδωρίδη και η επιμονή τους ανταμείφθηκε στο 57ο λεπτό, έστω και αν χρειάστηκε αυτή τη φορά ο Μακέντα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της δικής του εστίας για το 1-1 σε κεφαλιά του Σάσι.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους που πατούσαν καλύτερα και με το ψυχολογικό αβαντάζ της ισοφάρισης πίεσαν και για δεύτερο τέρμα. Η αλλαγή πλευράς του Φερέιρα από τα δεξιά του πρώτου ημιχρόνου στα αριστερά στο δεύτερο πήγαινε καλύτερα και αυτό επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 71ο λεπτό, αφού από εκεί βγήκε η ασίστ που έχρισε σκόρερ τον Σάσι, ο οποίος είχε δει λίγα λεπτά νωρίτερα τον Διούδη να του λέει «όχι».

Ο ΟΦΗ ήθελε πλέον να κρατήσει το σκορ και... μαζεύτηκε, κάπως, χωρίς, όμως, να ανακόπτει τις επιθετικές βλέψεις των παικτών του. Προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει μέτρα, αλλά να μην έχει τη συγκέντρωση να τα εκμεταλλευτεί.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι... ξεμύτισαν ξανά, με την είσοδο του Γιακουμάκη να αποδεικνύεται καθοριστική, αφού ήταν αυτός που πέτυχε το τρίτο γκολ στο 88ο λεπτό, σφραγίζοντας έτσι την τεράστια νίκη που τους επιτρέπει να κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Οι Κρητικοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νέιρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά αυτό δεν θα μπορούσε να χαλάσει το... πάρτι που στήθηκε στον πάγκο τους και στρέφουν ήδη το ενδιαφέρον τους στους δύο... τελικούς που απομένουν.

Διαιτητής ήταν ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς του Γεώργιο Χριστακόγλου (Χαλκιδικής) και Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας), ενώ 4ος ήταν ο Γιώργος Τάσης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 82' Παντελάκης – 35', 90'+1 Νέιρα, 41' Ποτουρίδης

Κόκκινη: 90'+1 Νέιρα (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Παντελάκης, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Αποστολάκης (61' Καμπετσής), Χατζηθεοδωρίδης, Στάικος, Δώνης, Μουνιέ (68' Αρμενάκας), Άλτμαν (28' λ.τ. Κάτσε), Μακέντα.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Μπράουν, Κοροβέσης, Νέιρα, Νάστος, Βαζ (88' Κυριακίδης), Φερέιρα, Κουτσιανικούλης (46' Ντίνας), Σάσι (78' Γιακουμάκης).