26/04/2024
Ομάδες | Τετάρτη 10 Απριλίου 2019 - 20:19

Κυπελλούχος Αθήνας ο Ηλυσιακός

Οι Ζωγραφιώτες νίκησαν 0-1 τον Άγιο Ιερόθεο στον τελικό

Το σήκωσε… Ο Ηλυσιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Αθηνών που διεξήχθη την Τετάρτη (10/4) στη Ριζούπολη.

Οι Ζωγραφιώτες επικράτησαν με 0-1 του Άγιου Ιερόθεου και κατέκτησαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους τον τίτλο.

Η αναμέτρηση είχε λίγες φάσεις ωστόσο ένα γρήγορο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη και το τρόπαιο.

Ήταν μόλις το 5ο λεπτό όταν ο Κονδύλης βρήκε δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στον Ηλυσιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγιος Ιερόθεος έγινε περισσότερο επιθετικός, είχε μια καλή στιγμή με το φάουλ του Νικολέτου στο 67’ αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της κούπας.

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Δημήτρης Βαφειάδης): Ρουμπής, Πολίτης, Μανδαμαδιώτης (79’ Αποστολόπουλος), Τσατσαρής, Μπούρας (46’ Συμάκου), Βελέτης, Μπριστογιάννης (46’ Νικολέτος), Αποστόλου, Μακρίδης, Τσαρκάνι, Κατσής (46’ Σουλελές).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Χρήστος Τσαγκαρούλης): Μιχελής, Μέξης, Ρόπας (21’ λ.τρ. Κατσίβελας), Πιπίνης, Αμανατίδης, Λαμπρόπουλος, Τσίτσαρης, Κονδύλης (64’ Γκέζος), Σεράνι (84’ λ.τρ. Κόπελας), Γιαβρούδης (46’ Μπουσινάκης), Μάλτσι.