26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Απριλίου 2019 - 23:24

«Καθάρισε» νωρίς και έμεινε στην κορυφή η Βέροια

Με δύο γκολ στο α’ ημίχρονο «η Βασίλισσα του Βορρά» νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό Κυμίνων

Επέστρεψε στις νίκες η Βέροια την Κυριακή (7/4) και συνέχισε την πορεία της προς τον τίτλο στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, αφού επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Κυμίνων, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

«Η Βασίλισσα του Βορρά» από το α’ ημίχρονο έδειξε τις διαθέσεις της, καθώς δεν ήθελε να διακινδυνέψει οτιδήποτε, οπότε πέτυχε δύο γκολ και της έφυγε το άγχος. Στο 34’ Ο Ταϊρης με κεφαλιά έκανε το 1-0, εκμεταλλευόμενος στην καλή εκτέλεση κόρνερ του Μπλέτσα. Ο γκολκίπερ, Μπαϊμάκης, προσπάθησε να αποσοβήσει το γκολ, αλλά όταν έπιασε την μπάλα αυτή είχε περάσει την γραμμή, όπως υπέδειξε ο βοηθός.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει, ήδη τρεις φορές κοντά στον γκολ με τους Κανούλα, Χαντζάρα και Ζούρκο. Χωρίς να ρίξει το ρυθμό της η Βέροια τέσσερα λεπτά μετά (38’) πέτυχε το 2-0, όταν ο Σκαθαρούδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Βεργώνης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Μαραγκό που από το ύψος της μικρής περιοχής με ωραίο ανάποδο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι, αλλά η Βέροια λειτούργησε καλά και επί της ουσίας δεν κινδύνεψε.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης) : Κοντογουλίδης, Ζούρκος, Κυριακίδης, Μπακάλης, Μαραγκός, Ταϊρης, Βεργώνης (89' Μουρατίδης), Μπλέτσας, Κανούλας (64' Μελικιώτης), Σκαθαρούδης (80' Βασίλτσης), Χαντζάρας (74' Τσικόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΜΙΝΩΝ (Σταύρος Βαγγελόπουλος): Μπαϊμάκης, Νερσεσιάν, Τρικαλινός (69' Πολιανίδης), Τσακίρης, Ρακαβίνας, Αυγέρος, Τσελέπης (55' Μαραντίδης), Κλάπης (46' Βαταμίδης), Καμπερι, Καράμπελας, Αμανατίδης (55' Πάρρας).