29/03/2024
Πρωτάθλημα Νέων | Σάββατο 6 Απριλίου 2019 - 22:41

Στον τελικό οι Νέοι του Ηρακλή

Επικράτησαν με 2-1 του Εργοτέλη, που έχασε πέναλτι

To «παρών» στον τελικό του πρωταθλήματος Νέων της Β' Εθνικής θα δώσει ο Ηρακλής, καθώς νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη στον σαββατιάτικο (6/4) μεταξύ τους ημιτελικό.

Στη Μίκρα οι Κρητικοί προηγήθηκαν με κεφαλιά του Λούσι στο 10', αλλά οι «κυανόλευκοι» έκαναν την ανατροπή στο β' ημίχρονο χάρη στα γκολ των Κυζιρίδη στο 64ο και Αβραμίδη στο 70ό λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 2-2 στο 81', καθώς ο Παπαδάκης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σεραφειμίδης νικήθηκε από τον γκολκίπερ Μαυροματίδη.

Έτσι, ο «Γηραιός» θα διεκδικήσει την κούπα ενάντια στην Κέρκυρα, που απέκλεισε με επεισοδιακό τρόπο την Παναχαϊκή στο έτερο ματς της φάσης των «4».

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαργαρίτης Κεχαγιάς): Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Φασουλάκος, Χατζηστογιάννης, Γιαννακόπουλος, Κυζιρίδης, Στόιος (86' Περπερίδης), Αβραμίδης (77' Αποστόλου), Μακρής, Τζούτζιος (82' Αναστασιάδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βασίλης Πλεσίτης): Τσελέπης, Λούσι (75' Μαυροειδής), Κεφαλούκος, Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Σεραφειμίδης (82' Κομνηνός), Κουτάντος, Βουτσάς, Σαϊτάκης (62' Καπουράνης), Αλεξάκης, Φαζακης (65' Παπαδάκης).