29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Απριλίου 2019 - 21:02

Ουσιαστικός και νικητής ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 2-0 του Άρη στο άδειο ΟΑΚΑ εκμεταλλευόμενοι το καλό τους β΄ ημίχρονο με σκόρερ τους Δώνη και Ινσούα * Δοκάρι είχαν οι «κίτρινοι» στο 22’ με τον Μαρτίνες

Τι κι αν έκανε 11 τελικές ο Άρης το βράδυ του Σαββάτου (6/4) στο άδειο ΟΑΚΑ, ούτε μία δεν πήγε μέσα στην εστία. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε 9 προσπάθειες, οι 5 πήγαν προς το τέρμα και οι δύο έγιναν γκολ. Οι «πράσινοι» πιο ουσιαστικοί στο β’ ημίχρονο επιβλήθηκαν 2-0 των «κιτρίνων», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών, διότι ο Παναθηναϊκός είναι τιμωρημένος από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και φάνηκαν να επηρεάζονται οι παίκτες του. Ωστόσο, δύο συντονισμένες επιθετικές ενέργειες έφεραν τα γκολ και τους βαθμούς της ομάδας στους 38. Παραμένει 6ος, μη έχοντας τελεσιδικήσει το παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους», που θα κριθεί στα δικαστήρια και έχοντας 5 πόντους, πλέον, διαφορά από τον πέμπτο Άρη.

Δύσκολο να καλυφθεί η απόσταση στα 3 ματς που απομένουν, αλλά οι «πράσινοι» υπερτερούν και στην ισοβαθμία, καθώς είχαν πάρει ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη.

Δοκάρι ο Μαρτίνες

Ο Άρης φάνηκε πιο ομάδα στο α’ ημίχρονο, με τεχνίτες ποδοσφαιριστές που άλλαζαν γρήγορα την μπάλα. Ωστόσο, του έλλειψε το γκολ και ειδικά στη φάση του 22’, όταν ο Μαρτίνες «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι, μετά την ωραία πάσα του Λάρσον.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αναπτυχθεί, το δίδυμο της επίθεσης Μακέντα, Χατζηγιοβάνη στο 5-3-2 του Δώνη δεν έπαιρνε μπάλα και γενικά ήταν πολύ κακοί οι «πράσινοι». Ο Άρης ανέβαζε πιο καλά την μπάλα με το 4-2-3-1 του Παντελίδη, όμως ο Ματέο Γκαρσία ήταν απενεργοποιημένος και δεν βοήθησε.

Βεβαίως, στο 15’ ο Αργεντινός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Οικονόμου, όμως ο στόπερ του Παναθηναϊκού πρόλαβε και βρήκε και την μπάλα. Θα ήταν αυστηρό αν το έδινε ο Σκουλάς.

Ρίσκαρε ο Παναθηναϊκός και του βγήκε

Η εικόνα, όμως, άλλαξε στο β’ ημίχρονο, καθώς ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να ανέβει πιο ψηλά, ώστε να βγάλει την μπάλα από τους στόπερ στα άκρα. Τη δουλειά αυτή την έκανε τέλεια ο Οικονόμου, από τον οποίο ξεκίνησε το 1-0 στο 62ο λεπτό. Προχώρησε βρήκε τον Μακέντα, ο οποίος μέσα από την περιοχή και αριστερά γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Δώνης προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

Ο Άρης προσπαθούσε να απειλήσει, όμως όλα τα τελειώματα των επιθετικών του ήταν εκτός εστίας. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι «πράσινοι» βρήκαν στο 74’ και δεύτερο γκολ. Πάλι ξεκίνησε από μια πάσα του Οικονόμου, ο Άλτμαν και Ινσούα συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει με μια καταπληκτική λόμπα το 2-0 και να ρίχνει την ψυχολογία των φιλοξενούμενων στα τάρταρα.

Τα υπόλοιπα λεπτά έγιναν περισσότερο διαδικαστικά με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Ο διαιτητής Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας) δεν έκανε το μεγάλο λάθος, όμως χάρισε κάρτες στους παίκτες του Παναθηναϊκού, που ειδικά στο α’ ημίχρονο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Άρη. Καλοί ήταν οι βοηθοί του, Βασίλειος Νικολάκης (Ηρακλείου), Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής).

Κίτρινες: 38’ Πούγγουρας, 52’ Βαλεριάνος, 80’ Λάρσον, 84’ Μακέντα, 90+2’ Διούδης, 90+3' Ινσούα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Γιόχανσον, Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (73’ Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Μακέντα (86’ Εμμανουηλίδης).

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Σιώπης, Μπάσα (65’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (80’ Γιουνές), Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Λάρσον, Ντιγκινί.