28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Μαρτίου 2019 - 21:00

Με το σπαθί της και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα η Λαμία

Πανάξια νίκη - παραμονή για τους Φθιώτες από την 26η αγωνιστική! * Δίκαιο 1-0 επί του Πανιωνίου στο ΔΑΚ * Έχασαν πέναλτι οι Νεοσμυρνιώτες

Το… ραντεβού της με τη Σούπερ Λίγκα και τη νέα σεζόν ανανέωσε η Λαμία, η οποία το Σάββατο (30/3) επιβλήθηκε εντός έδρας με 1-0 του Πανιωνίου για την 26η αγωνιστική.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 33 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στα «μεγάλα σαλόνια» για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου που, πάντως, αδικείται από το σκορ καθώς είχε δοκάρι και ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, πραγματοποιεί έναν εξαιρετικό δεύτερο γύρο και αυτό της επέτρεψε να αποφύγει με το σπαθί της από πολύ νωρίς τυχόν… περιπέτειες.

Από την άλλη οι Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι με τον Ντουρμισάι, διατηρήθηκαν στους 29 βαθμούς και καλούνται να δώσουν μεγάλη «μάχη» στις εναπομείνασες αγωνιστικές για να σώσουν την κατηγορία.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με διάθεση να πιέσει και να «χτυπήσει» στη κόντρα , και απείλησε μόλις στο 1’ όταν ο Αντέτζο πρόλαβε τον Ντουρμισάι ο οποίος ήταν έτοιμος να… πυροβολήσει από τη μικρή περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 6’, με τον Καραμάνο να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Επστάιν. Στη συνέχεια κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, με τους Νεοσμυρνιώτες να κερδίζουν πέναλτι στο 40’ σε ανατροπή του Ντουρμισάι από τον Καρυπίδη. Το ίδιο το «θύμα» ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν το γρήγορο γκολ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και στο 62’ είχαν μία πολύ καλή στιγμή με τον Ντουρμισάι. Στη συνέχεια η Λαμία τους έδωσε χώρο αλλά ουσιαστικά δεν μπόρεσαν να την απειλήσουν. Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» ήταν εκείνοι που είχαν τις ευκαιρίες. Αρχικά στο 76’ ο Μπερτόλιο σε τετ α τετ με τον Μαλέρμπ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια με τα σουτ των Μπερτόλιο (81’) και Πίτι (88’) τα οποία απέκρουσε ο γκολκίπερ του Πανιωνίου. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Νεοσμυρνιώτες άσκησαν μία μικρή πίεση αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα της Λαμίας, φεύγοντας από το ΔΑΚ με άδεια χέρια.

Διαιτητής ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Παλαμίδα (Λακωνίας) και Καλαμπόκης (Αιτ/νίας). Τέταρτος ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 40’ Καρυπίδης, 46’ Δημούτσος, 90+4’ Πίτι - 24’ Ντουρμισάι, 36’ Μασούρας, 45+1’ Μπανανά, 68’ Παπαγεωργίου, 75’ Σιντί Αλί, 87’ Κόρμπος

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Καρυπίδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Επστάιν (66’ Τομάς), Μπερτόλιο (84’ Πίτι), Καραμάνος, Μπαράλες.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Μασούρας, Μπανανά, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Μανιάτης, Κόρμπος, Μανθάτης (62’ Σιντί Αλί), Τσιλούλης (75’ Άρτσε), Μπουμάλ, Ντουρμισάι.