25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Μαρτίου 2019 - 17:20

Του έριξε νέα «ροπαλιά» και τον έβαλε σε μπελάδες…

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης νίκησε ξανά τον Ηρακλή με 1-0 «βυθίζοντάς» τον στην ενδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Στο ίδιο έργο θεατές… Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε την Κυριακή (24/3) ο Ηρακλής, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από την Α.Ε. Καραϊσκάκης, για την 23η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Καυτανζόγλειο.

Αυτή ήταν η υπ’ αριθμόν 9 φετινή ήττα των «κυανόλευκων» οι οποίοι υποχώρησαν στην ενδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκονται στο -5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την πλευρά τους, οι Αρτινοί πανηγύρισαν ακόμη ένα σπουδαίο «τρίποντο» μετά από αυτό κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, προσπέρασαν στο +1 τον αντίπαλό τους, και αναπνέουν καλύτερα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 19’ και ανήκε στην Α.Ε. Καραϊσκάκης, όταν ο Καπίας επιχείρησε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, ο Καπίας πήρε την κεφαλιά και ο Τζιώρας με γυριστό σουτ έγραψε το 1-0. Ο «Γηραιός» προσπάθησε να αντιδράσει και στο 33’ είχε διπλή ευκαιρία με τα διαδοχικά σουτ των Ντούνη και Παναγιωτούδη να μη βρίσκουν στόχο ενώ στο 41’ ο Μέλκα μπλόκαρε την κεφαλιά του Ζιαμπάρη.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στο 50’, με τον Ρόβα να μη μπορεί να σκοράρει με τακουνάκι από κοντινή θέση, ενώ στο 59’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0 όταν ο Ψιάνος με μακρινό σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Από το 65’ και μετά, οι παίκτες του Μανουέλ Ρόκα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δυσκολεύονταν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη των Αρτινών. Στα τελευταία λεπτά δε, ενέτειναν την πίεση τους και στο 90’ λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν αλλά ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μέλκα που κράτησε ανέπαφη την αρτινή εστία.

Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Παρασίου (Ημαθίας) και Τίκας (Θεσπρωτίας). Τέταρτος ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας).

Κίτρινες: 52’ Παναγιώτου, 87’ Παπανίκου, 90’+3 Μέλκα - 54’ Ρόβας, 68’ Βιτλής, 90+2’ Ζιαμπάρης

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Παντίδος, Χρούσιελ, Ροντρίγκες, Ψιανός, Χούσος (83’ Καραγιαννίδης), Βουκμίροβιτς (65’ Κάκκο), Τζιώρας (77’ λ. τρ. Μπαντέ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Γιαγκιόζης, Κωστούλας (55’ Παυλίδης), Βιτλής, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Παναγιωτούδης, Καζναφέρης, Κλέιτον, Nιαμπουγιού (46’ Ρόβας), Ορφανίδης (79’ Παπαδόπουλος), Ντούνης.