26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019 - 20:56

Ξέσπασε με πεντάρα στον Απόλλωνα Σμύρνης ο... Ευρωπαίος Άρης!

Στο κυνήγι της τέταρτης θέσης πλέον οι «κίτρινοι», που διέλυσαν με 5-0 την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Πάτησε… γκάζι στο β’ ημίχρονο ο Άρης το βράδυ της Δευτέρας (18/3) και, μετά την ήττα (4-1) από τον Ολυμπιακό, ξέσπασε με 5-0 στον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «κίτρινοι» πέτυχαν τα 4 από τα 5 γκολ τους στο δεύτερο 45λεπτο, όταν άδειασαν οι… μπαταρίες των φιλοξενούμενων και πλέον μετά από 25 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας καλοκοιτάζουν όχι μόνο την Ευρώπη, αλλά και την 4η θέση.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφτασε τους 40 πόντους με αυτή τη νίκη και είναι στην 5η θέση, έχοντας πλέον διαφορά ασφαλείας 7 πόντων από τον έκτο Παναιτωλικό, ενώ πλησίασε στους τρεις πόντους τον τέταρτο Ατρόμητο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» το πάλεψε για ένα ημίχρονο, χάρη και στον πολύ καλό γκολκίπερ Αστρά, αλλά στο β’ κατέρρευσε, κάνοντας οι παίκτες της παιδαριώδεις λάθη, που στοίχισαν μια βαριά ήττα.

Βεβαίως, ο Άρης πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ 1-0 με την εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί στο 8’, αφού καταλογίστηκε η παράβαση του Βαφέα, που τράβηξε τον Βέλεθ, σε εκτέλεση κόρνερ.

Εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη

Ο Απόλλωνας συνήλθε και έγινε ανταγωνιστικός στο α’ ημίχρονο με την βοήθεια του Αστρά, ο οποίος στο 27’ και στο 44’ σταμάτησε τους Ντιγκινί και Ματέο Γκαρσία, αντίστοιχα. Ωστόσο, στο β’ ημίχρονο ο Άρης ανέβασε ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη, που έκαναν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 54’ ο Τόνσο έκανε το 2-0 και αφού το γλίστρημα του Κύργια έδωσε την ευκαιρία στον Αργεντινό να βρεθεί τετ α τετ. Στο 63’ ο Ντιγκινί σημείωσε το 3-0 με σουτ από κοντά και αφού έγιναν άλλα τρία λάθη από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα μέχρι η μπάλα να καταλήξει στα πόδια του.

Η απογοήτευση για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν μεγάλη και ο Βελέντζας προτίμησε να ρίξει στο ματς νεαρά παιδιά για να πάρουν εμπειρίες. Ωστόσο, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε με την κεφαλιά του Γιουνές στο 81’ (4-0) και το σουτ του Φετφατζίδη στο 86’ που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Με την ήττα αυτή ο Απόλλων Σμύρνης παρέμεινε στους 10 βαθμούς και στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Ο διαιτητής Λάμπρου (Ευβοίας) τα πήγε καλά και σωστά έδωσε το πέναλτι, ενώ και οι βοηθοί του οι Ακρίβος (Αθηνών)και Καρσιώτης (Κορινθίας) δεν αντιμετώπισαν προβλήματα.

Κίτρινες: 7’ Βαφέας, 16’ Λάρσον

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Ροζ, Βαλεριάνος, Ματίγια, Σιώπης, Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (78’ Φετφατζίδης), Τόνσο (59’ Μαρτίνες), Ντιγκινί (65’ Γιουνές)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Στάθης, Λόπεζ, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας, Αγροδήμος, Ντ’ Ούρσο (75’ Ρώσση), Ναζλίδης (59’ Ελ Χέλβε), Ντεφρεντερίκο (64’ Βάρκας0, Γκίνο