26/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 - 22:33

Νίκη τίτλου στο ντέρμπι για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυρες» κέρδισαν 3-1 τον Άρη * Ανέβηκαν στη δεύτερη θέση τα Τρίκαλα * Τι έγινε στη 17η αγωνιστική της Α' Εθνικής

Oλοταχώς για την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου βαδίζει η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, καθώς κέρδισε με 3-1 τον Άρη στο κυριακάτικο (17/3) ντέρμπι για τη 17η αγωνιστική της Α' Εθνικής.

Οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν τους 42 βαθμούς και ξέφυγαν στο +6 από τις «κίτρινες», που έπεσαν μάλιστα στην 3η θέση και με τα Τρίκαλα να είναι στη 2η θέση με 37 πόντους (και οι τρεις ομάδες έχουν ματς λιγότερο).

Στη Νέα Μεσημβρία, λοιπόν, η Μπεντανκούρ άνοιξε το σκορ στο 48', με το 2-0 να έρχεται 9 λεπτά αργότερα από το τέρμα που σημείωσε η Σμίλκοβιτς.

Η Μπεντανκούρ βρήκε δίχτυα και στο 65ο λεπτό για το 3-0, με τη Χατζηνικολάου απλά να μειώνει στο 75'.

Τα Τρίκαλα, από την πλευρά τους, επικράτησαν άνετα της ουραγού Πανσερραϊκής με 2-0 χάρη σε γκολ των Έιρς και Αλεξίου, ενώ στα υπόλοιπα ματς η ΑΕΛ επιβλήθηκε της Γλυφάδας με 2-1, ο Εργοτέλης κέρδισε 1-0 την Προοδευτική Περάματος και ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Ελπίδων Καρδίτσας με 1-0.