08/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 - 17:00

Το μαγικό ραβδί του Βοσνιάδη

Με γκολ στο 94’ της «χρυσής» αλλαγής Τάσου Παπαχρήστου, ο ΑΟΧ/Κισσσαμικός νίκησε με 1-0 την Κέρκυρα που «κατρακυλά»…

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση… Αυτό ισχύει στην περίπτωση του ΑΟΧ/Κισσαμικού ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας με 1-0 της Κέρκυρας το Σάββατο (16/3) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Στο προ ημερών 2-2 του ΑΟΧ/Κισσαμικού με τον Πλατανιά ήταν ο Βρεττός που ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε δις. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και κόντρα στους Φαίακες, με τον Παπαχρήστο να περνά στο ματς στο 59’ και με γκολ στο 94’ να χαρίζει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Πρόκειται για ένα σημαντικό «τρίποντο» για τους Χανιώτες οι οποίοι έφτασαν τους 31 βαθμούς και απομακρύνθηκαν στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Έτσι, τα «δελφίνια» συνεχίζουν να δείχνουν ότι πατούν γερά στα πόδια τους με τον Αλέξανδρο Βοσνιάδη στον πάγκο τους. Ο έμπειρος κόουτς κάνει σπουδαία δουλειά και αν η σεζόν δεν είχε ξεκινήσει τόσο άσχημα για την ομάδα θα μπορούσε να είχε διαφορετική πορεία.

Αντίθετα, η Κέρκυρα φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνέλθει από τις συνεχιζόμενες «σφαλιάρες» που τρώει το τελευταίο διάστημα - με εξαίρεση το διπλό στη Δράμα - και πλέον έχει μείνει αρκετά κάτω από τη δεύτερη θέση στην οποία βρισκόταν στο ξεκίνημα της σεζόν.

Σε γενικές γραμμές το ματς ήταν μετριότατο σε θέαμα και όπως αποδείχτηκε κρίθηκε στην έμπνευση που είχε ο Αλέξανδρος Βοσνιάδης να ρίξει στο ματς τον Τάσο Παπαχρήστο.

Παιχνίδι κέντρου έγινε στο πρώτο μισάωρο, με την έλλειψη δημιουργίας και τα εκατέρωθεν λάθη να κυριαρχούν. Η πρώτη αξιόλογη φάση ανήκε στην Κέρκυρα και ήρθε στο 35’ όταν το βολέ του Λινάρδου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε ένα λεπτό αργότερα, με τους Βρεττό και Τόλι να χάνουν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ.

Το θέαμα στο β’ ημίχρονο ήταν κάκιστο με τις δύο ομάδες να θέλουν αλλά να μη μπορούν… Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς φάση και όλα έδειχναν πως το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, ο Τάσος Παπαχρήστου είχε διαφορετική γνώμη και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε δίχτυα για το 1-0, παίρνοντας δικαιωματικά τον τίτλο της «χρυσής» αλλαγής.

Κίτρινες: 16’ Σελινιωτάκης, 29’ Φαζός, 37’ Παπαδόπουλος – 49’ Κούρος, 79’ Ζορμπάς, 90+3’ Κόντος

Κόκκινες: 90+5’ Κουσκουνάς

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης):  Παπαδόπουλος, Φαζός, Σισέ, Τεγούσης (84’ Καραγιάννης), Τόλι (81’ Χαλκιαδάκης), Κάσσος, Σελινιωτάκης, Μουμίν, Βρεττός, Κουσκουνάς, Αρναρέλλης (59’ Παπαχρήστος).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κούρος, Κόντος, Ντα Μότα (66’ Κρητικό;), Λινάρδος (61’ Ζορμπάς), Νίκιτς, Σιατραβάνης (81’ Γεωργακόπουλος), Τουράμ.