29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Μαρτίου 2019 - 20:59

Πληγώθηκε στο τέλος και δεν πήρε τη νίκη η Λαμία

Σημαντικό εκτός έδρας βαθμό (1-1) απέσπασε ο ΠΑΣ Γιάννινα * Φωνάζουν για χέρι - πέναλτι οι Φθιώτες στο φινάλε

Εντός έδρας ισοπαλία στον ΠΑΣ Γιάννινα παραχώρησε την Κυριακή (10/3) η Λαμία, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι Φθιώτες κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους ωστόσο στο 86’ δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να βρεθούν στο -1 από τον Παναθηναϊκό.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι  πήραν έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια τους για παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια»… Έφτασαν τους 22 βαθμούς και διατήρησαν την απόσταση τριών βαθμών από τον ΟΦΗ ενώ αύξησαν αυτή από τον Λεβαδειακό στους δύο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο μεγάλες φάσεις. Πρώτος απείλησε στο 22’ ο ΠΑΣ όταν ο Σαράνοφ με μία τρομερή επέμβαση απέκρουσε την κεφαλιά του Κάργα. Η απάντηση των Φθιωτών ήρθε στο 44’ με τον ίδιο τρόπο καθώς ο Μιχαήλ είπε «όχι» στην κεφαλιά του Μπαράλες.

Στην πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, στο 56’, οι Φθιώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Βάντερσον έκανε μία εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και ο Καραμάνος με κεφαλιά - ψαράκι νίκησε τον Μιχαήλ για το 1-0. Ωστόσο, μετά το γκολ οι γηπεδούχοι κάθισαν πίσω και περίμεναν τον «Άγιαξ της Ηπείρου» ο οποίος με τις αλλαγές του Γιάννη Πετράκη στον σχηματισμό έδειχνε πιο επιθετικός. Κάτι που το πλήρωσαν ακριβά καθώς στο 86’ ο Μπουκουβάλας εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα… ίσια. Η Λαμία βγήκε μπροστά στα λεπτά που απέμεναν και στις καθυστερήσεις διαμαρτυρήθηκε για χέρι - πέναλτι του Τζημόπουλου, ωστόσο, ο Παπαπέτρου δεν έδειξε την άσπρη βούλα με το 1-1 να μένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Καλύτερος των γηπεδούχων ήταν ο Βάντερσον ενώ πολύ καλή παρουσία είχε τόσο ο Μπερτόλιο όσο και ο Πίτι, στα λεπτά που αγωνίστηκε. Στην αντίπερα όχθη, από τους Ηπειρώτες ξεχώρισαν Μπουκουβάλας και Κάστρο.

Διαιτητής ήταν ο Παπαπέτρου (Αθηνών), με βοηθούς τους Χατζηνάκο (Δράμας) και Τζιώτζιο (Θράκης). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 36’ Τζημόπουλος, 58’ Πάντελιτς

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Γ. Σκόνδρας (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Καρυπίδης, Αντέτζο, Βάντερσον Μπεχαράνο, Δημούτσος (82’ Τομάς), Πίτι (69’ Μπλάζιτς), Μπερτόλιο, Καραμάνος, Μπαράλες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Κάργας, Α. Σκόνδρας (62’ Γιάκος), Νικολιάς, Πάντελιτς, Βιντάλ (60’ Αποστολόπουλος), Κάστρο, Μάνος (67’ Λέο), Αθανασιάδης.