24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:02

Τα έχει... 100 ο Περόνε, αλλά δεν έφτασε για τον Ηρακλή

Καλύτερος ο «Γηραιός» όσο είχε τον Αργεντινό σκόρερ, ανέβηκε και πήρε το 1-1 μέσα στο Καυτανζόγλειο η Κέρκυρα * Χαρίστηκε δεύτερη κίτρινη στον Τουράμ

Προερχόμενος από τραυματισμό ο Περόνε και χωρίς να έχει κάνει καλά-καλά ούτε μια κανονική προπόνηση ήταν ότι ουσιαστικότερο είχε να επιδείξει ο Ηρακλής την Κυριακή (17/2) στο Καυτανζόγλειο απέναντι στην Κέρκυρα. Ο έμπειρος επιθετικός, όμως, άντεξε μόλις 30 λεπτά μέχρι να υποστεί υποτροπή και νέα θλάση και το 100ό γκολ της καριέρας του δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, αφού οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο β’ ημίχρονο και δίκαια πήραν το 1-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Μάλιστα, για την Κέρκυρα σκόραρε ο μοναδικός παίκτης της ομάδας που είναι από το νησί των Φαιάκων και για τον Κρητικό ήταν το πρώτο γκολ της επαγγελματικής καριέρας του. Και μπορεί η Κέρκυρα να ισοφάρισε μόλις στο 19ο δευτερόλεπτο (46') από την έναρξη του β’ ημιχρόνου, όμως και στο επόμενο διάστημα ήταν ανώτερη.

Χωρίς τον Περόνε, που βγήκε στο 30’ και ενώ είχε σκοράρει στο 21’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Ζιαμπάρης από σπρώξιμο του Σανδραβέλη, η επιθετική παρουσία του Ηρακλή ήταν όλο και πιο ισχνή. Η Κέρκυρα στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο της από… ανύπαρκτη στο α’ 45λεπτο, πήρε τα ηνία και πίεσε για να κάνει την ολική ανατροπή.

Χαρίστηκε… αποβολή στον Τουράμ

Βεβαίως, οι γηπεδούχοι έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται στον διαιτητή, Κατσικογιάννη, ο οποίος χαρίστηκε στον Τουράμ για το σκληρό φάουλ στον Κωστούλα στο 82’ και έπρεπε να έχει δει δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνεπώς αποβολή.

Έτσι κι αλλιώς το τέμπο του αγώνα είχε πέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες φάνηκαν να αρκούνται στην ισοπαλία, αλλά δεν ευνοεί κανέναν στην προσπάθεια για άνοδο.

Οι Φαίακες έμειναν, πλέον, 3 πόντους πίσω από τον Απόλλωνα Λάρισας, που κρατάει την 2η προνομιούχο θέση της ανόδου, ενώ ο Ηρακλής με 23 πόντους είναι στην 8η θέση και 10 πόντους μακριά από τους Θεσσαλούς.

Ο διαιτητής Κατσικογιάννης (Ηπείρου) σωστά έδωσε το πέναλτι στον Ζιαμπάρη, όμως η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τουράμ ήταν εξόφθαλμη και του την χάρισε. Οι βοηθοί Καμπερίδης (Καβάλας) και Ψύλλος (Λέσβου) είχαν σωστές υποδείξεις.

Κίτρινες: 17’ Τουράμ, 20’ Σανδραβέλης, 29’ Περόνε, 34’ Κούρος, 42’ Λινάρδος, 61’ Γιαννίτσης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Εμ. Ρόκα): Κάχριμαν, Βιτλής, Κουτρομάνος, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Ορφανίδης (75’ Παπαδόπουλος), Καθάριος (70’ Μπορικό), Κωστούλας, Κλέιτον, Περόνε (λ.τ. 30’ Νιαμπουγιού)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Ν. Αναστόπουλος) Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Χαντάκιας, Ιωάννου, Κούρος, Ν. Κρητικός, Νίκιτς, Λινάρδος (78’ Αποστολίδης), Κόντος (64’ Ζορμπάς), Πασάς (90+3’ Θεοδωράκης), Τουράμ