19/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019 - 23:13

Πετράκης: «Το εύκολο γκολ στην αρχή και οι χαμένες ευκαιρίες μας...»

Όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα για το ματς με τον Ατρόμητο

Την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Γιάννη Πετράκη να την αποδίδει στις χαμένες ευκαιρίες της ομάδας του και στο γρήγορο πρώτο γκολ των Περιστεριωτών.

«Είχαμε πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που 100% της αξίζει να βρίσκεται τόσο ψηλά. Έγινε ακόμα πιο δύσκολη η αποστολή μας όπως εξελίχθηκε το ματς, γιατί στο πρώτο στημένο ο Ατρόμητος κατάφερε να πετύχει γκολ. Αυτός μας δημιούργησε επιπλέον άγχος και δυσκολία. Παρ' όλα αυτά, η αντίδρασή μας ήταν σπουδαία στο α' ημίχρονο, έγινε προσπάθεια και δημιουργήσαμε τουλάχιστον τρεις καθαρές ευκαιρίες και αν ήμασταν πιο προσεκτικοί μπορούσαμε να κάνουμε κι άλλες ευκαιρίες. Δυστυχώς δεν έγινε.

Με το γρήγορο γκολ στο β' ημίχρονο το πλεονέκτημα του Ατρομήτου αυξήθηκε, γιατί παίξαμε στο δυνατό τους σημείο, που είναι η καλή αμυντική οργάνωση και γρήγοροι μπροστά. Δυστυχώς τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Για μένα τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στο εύκολο γκολ στην αρχή και στις χαμένες ευκαιρίες μας», δήλωσε ο τεχνικός των Ηπειρωτών στη συνέντευξη Τύπου.

Ενώ για τη χρησιμοποίηση του Νικολιά ως αριστερού φουλ μπακ σχολίασε: «Τι ευκαιρίες μας έκανε η πολύ καλή ομάδα που λέτε; Μία από μεγάλη μπάλα που δεν έκανε καλή εκτίμηση ο Μιχαήλ.

Αυτή ήταν η αποτίμηση ως τότε και μετά στο ανοιχτό γήπεδο βάλανε το 0-2 και είχαν και κάποιες ακόμα ευκαιρίες. Εμείς γίναμε δημιουργικοί παίζοντας πολύ καλά».