26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019 - 21:30

«Παρέλαση» Ατρομήτου στα Ιωάννινα

Οι Περιστεριώτες κέρδισαν 2-0 τον ΠΑΣ με γκολ των Κουλούρη και Ουάρντα, ενώ είχαν και δοκάρι * Πήγε στράφι η νίκη επί του ΠΑΟ για τους Ηπειρώτες

Tρίτο σερί τρίποντο και δικαιούται να βλέπει όσο ψηλότερα γίνεται... Ο Ατρόμητος πήρε το διπλό με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα το βράδυ του Σαββάτου (16/2) για την 21η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας και με 39 βαθμούς είναι πλέον στο -1 από την τρίτη της κατάταξης ΑΕΚ.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι παρουσιάστηκε αποτελεσματική επιθετικά, ενώ ο Μέγιερι έδειξε την κλάση του στο πρώτο 45λεπτο και επενέβη καίρια όσες φορές χρειάστηκε, με τους «κυανόλευκους» να επιβάλουν την ανωτερότητά τους στο β' ημίχρονο και να φτάνουν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ο Αυστριακός τεχνικός, μάλιστα, επέλεξε να κατεβάσει μια ενδεκάδα χωρίς καθαρόαιμο αμυντικό χαφ και του βγήκε αυτή η κίνηση, καθώς Ούμπιντες και Ενσικουλού πρόσφεραν πολλά στο χώρο του κέντρου.

Ο Κουλούρης ήταν συνεπής στο ραντεβού με τα γκολ, ο Ουάρντα πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα μετά την επιστροφή του στο Περιστέρι, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έκανε βήματα πίσω και... πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη της περασμένης εβδομάδας επί του Παναθηναϊκού.

Δεν πήρε πολλά πράγματα ο Κρητικός τεχνικός από τα επιθετικά του ατού (Αθανασιάδης, Μάνος, Νικολιάς) κι έτσι οι Ηπειρώτες με 20 βαθμούς διατηρούνται στη 13η θέση και προφανώς συνεχίζουν να αγχώνονται για την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Με Κουλούρη και Μέγιερι...

Στο α' ημίχρονο οι Περιστεριώτες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Βελλίδη και το γκολ στο 12' πέτυχε, ποιος άλλος, ο Ευθύμης Κουλούρης.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Μέγιερι όμως έδειξε τα αντανακλαστικά του σε τρεις περιπτώσεις και η ισοφάριση δεν ήρθε για τους γηπεδούχους.

Έχασε από την πλευρά του και ο Κουλούρης μια σημαντική ευκαιρία για δεύτερο προσωπικό τέρμα, σε ένα παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο σε γενικές γραμμές.

Γρήγορο 0-2 και διπλό...

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΣ θέλησε από την αρχή να πιέσει ψηλά, αλλά ο Ατρόμητος... τιμώρησε άμεσα αυτή την επιλογή των παικτών του Πετράκη.

Στο 50', λοιπόν, ο Χατζηισαΐας κατέβασε την μπάλα με όλη του την άνεση, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο άσο να γράφει το 0-2 με πλασέ που άφησε άγαλμα τον Βελλίδη.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κύριο μέλημα να διαχειριστούν το καθαρό τους προβάδισμα, την ίδια στιγμή που ο τεχνικός του ΠΑΣ προσπάθησε να κάνει όσο πιο επιθετική γινόταν την ομάδα του ρίχνοντας στο ματς Πάντελιτς και Λεό αντί Βιντάλ και Κάστρο.

Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε για τον «Άγιαξ της Ηπείρου», που γλίτωσε μάλιστα και τρίτο γκολ, με τον Κουλούρη στο 79' να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα από μία δύσκολη έδρα και κοιτάζει πάντα και προς την 3η θέση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίς με βοηθούς τους Μπαλτά και Μεϊντάνα από τον Σύνδεσμο Αχαΐας.

Κίτρινες: 15' Κάστρο, 71' Αθανασιάδης - 24' Χατζηισαΐας, 58' Ρισβάνης, 84' Μέγιερι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Μπουκουβάλας, Κάστρο (71' Λεό), Βιντάλ (67' Πάντελιτς), Γιάκος, Νικολιάς, Αθανασιάδης, Μάνος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Σάκιτς, Ούμπιντες (90'+3 Κιβρακίδης), Ενσικουλού (88' Μανούσος), Κατράνης, Ουάρντα (82' Μπουσούλατζιτς), Μπρούνο, Κουλούρης.