24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019 - 16:59

Το έβαλε και άντεξε ο Εργοτέλης

Οι «κιτρινόμαυροι» με γκολ του Τσέλιου στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου κράτησαν το 1-0 παρά την πίεση του ΑΟΧ-Κισσαμικού και επέστρεψαν στα τρίποντα * Είχαν δυο δοκάρια οι ηττημένοι

Στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Παγκρήτιο διεξήχθη το ντέρμπι Εργοτέλης και ΑΟΧ-Κισσαμικός το Σάββατο (16/2) για την 17η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου νίκησε με 1-0 και δείχνει ότι ξεπέρασε την βαριά ήττα με 3-0 επί του Απόλλωνα Πόντου και έτσι βρίσκεται στην 4η θέση με 26 βαθμούς. Αντιθέτως η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη βρίσκεται στην 10η με 21 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος κυμάνθηκε σε ήπιους ρυθμούς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες με τους δύο γκολκίπερ να έχουν εύκολο έργο στο πρώτο 45λεπτο. Σε αυτή τη νωθρότητα έπαιξε και ρόλο ο αγωνιστικός χώρος ο οποίος λόγω της δυνατής βροχής ήταν βαρύς και δεν επέτρεπε στους παίχτες να παίξουν όπως ήθελαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την ομάδα των Χανίων, καθώς ο Τσέλιος στο 46ο λεπτό ανέβηκε ανενόχλητος και σούταρε νικώντας τον Λαζαρίδη και κάνοντας το 1-0. Ο Εργοτέλης στην συνέχεια όμως έκατσε πίσω και έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους που είχαν δύο δοκάρια στο 72ο και το 73ο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την ομάδα του Ηρακλείου να είναι καλύτερη στο α΄ μέρος και τον ΑΟΧ-Κισσαμικό να είναι πιο απειλητικός στο β΄, εκτός από το πρώτο διάστημα που αδράνησε και άμυνα και δέχτηκαν το γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κολύτας του Συνδέσμου Λασιθίου μαζί με τους Ζήρδας από τον Σύνδεσμο Αθηνών και Γεωργακόπουλος από τον Σύνδεσμο Πειραιά. Την τετράδα συμπληρώνει ο Σωτηριάδης από τον Σύνδεσμο Λασιθίου.

Κίτρινες: 12΄ Μπαχανάκ – 26΄ Παπαχρήστος, 36΄ Ζιούλης, 40΄ Μουμίν

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (77΄ Κατσούρρι), Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (88’ Καπνίδης), Έφορντ, Κουατένγκ (68’ Ροβίδης)

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Παπαχρήστος (59΄ Παπαχρήστος), Φαζός, Σισέ, Σελινιωτάκης (49΄ λ. τρ. Γκίνη), Σάλιακας, Μουμίν, Χαλκιαδάκης (55΄ Αρναρέλλης), Ρίσκι