26/04/2024
Champions League | Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019 - 00:03

Ο Άγιαξ ήθελε, η Ρεάλ όμως μπορούσε...

Καθαρό προβάδισμα πρόκρισης για τη «Βασίλισσα» στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το 1-2 στο Άμστερνταμ

Δεν είναι η πρώτη φορά που στο ποδόσφαιρο δεν κέρδισε ο καλύτερος... Αυτό επιβεβαιώθηκε και το βράδυ της Τετάρτης (13/2) στο Άμστερνταμ, όπου η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 1-2 τον Άγιαξ και απέκτησε ξεκάθαρο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Συνολικά ο «Αίαντας» ήταν ανώτερος, αλλά του έλειψε η ουσία. Έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας και  δοκάρι, με την πιο έμπειρη Ρεάλ να εκμεταλλεύεται την αστοχία του και μετατρέποντας τις δικές της σε γκολ να φεύγει με το διπλό από την «Αρένα Γιόχαν Κρόιφ».

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Άγιαξ, ο οποίος είχε την κυκλοφορία της μπάλας, πιέζοντας τη «Βασίλισσα» στο μισό της γήπεδο. Πάντως, οι Μαδριλένοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Ονανά να εξουδετερώνει στο 14' το σουτ του Βινίσιους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 26', όταν ο Τάντιτς σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο 36' ο Κουρτουά νίκησε στο τετ α τετ των Ζίγεχ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ταλιαφίκο σκόραρε για τον Άγιαξ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ (ο Τάντιτς επηρέαξε τη φάση) έπειτα από χρήση του VAR από τον διαιτητή Σκόμινα.

Ο Άγιαξ μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο 60' με τον Μπενζεμά. Οι Ολλανδοί δεν τα παράτησαν και στο 74' κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το Ζίγιεχ, ο οποίος ήταν και ο καλύτερός τους παίκτης. Ωστόσο οι παίκτες του Σαντιάγκο Σολάρι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 87' ο νεοεισελθών Ασένσιο με κοντινό πλασέ, έπειτα από σέντρα του Καρβαχάλ, έκανε το 1-2. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με μία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 92', όταν ο Κουρτουά έκανε τρομερή επέμβαση στο σουτ του Ντόλμπεργκ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε (73' Ντόλμπεργκ), Ντε Γιονγκ, Φαν Ντε Μπικ, Νέρες, Ζίγεχ, Τάντιτς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Βινίσιους (81' Ντίας), Μπέι λ (61' Λούκας Βάθκεθ), Μπενζεμά (73' Ασένσιο).