26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019 - 21:02

Το γύρισε και το έσωσε η ΑΕΛ μέσα στο Αγρίνιο με κόντρα και τη διαιτησία!

Στο 2-2 ο Παναιτωλικός με τους Θεσσαλούς, που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0! * Βοήθεια από ρέφερι και πλάγιους στους γηπεδούχους

Ούτε η κακή διαιτησία μπόρεσε να λυγίσει την ΑΕΛ μέσα στο Αγρίνιο τη Δευτέρα (11/2), καθώς γύρισε από την… κόλαση των δύο γκολ σε βάρος της και πήρε ισοπαλία 2-2 στην έδρα του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Τη μεγάλη αντεπίθεση σήμανε ο αρχηγός των «βυσσινί», Φατιόν, ο οποίος με δύο δικά του γκολ στο β΄ ημίχρονο έσωσε την παρτίδα, που έδειχνε χαμένη, όταν ο Παναιτωλικός στο 42’ είχε κάνει το 2-0 με τον Μπαϊροβιτς, ο οποίος είχε βρεθεί τετ α τετ, φεύγοντας από θέση οφσάιντ. Ο β’ βοηθός, Καρσιώτης, έχασε την φάση, όπως και ο διαιτητής δεν πήρε χαμπάρι, τα δύο χτυπήματα του Γουίλιαν και του χαρίστηκε ισάριθμες φορές. Κανονικά θα έπρεπε ο παίκτης του Παναιτωλικού να είχε δει κίτρινες κάρτες στο 17’ και στο 47’ και οι γηπεδούχοι να μείνουν με 10 παίκτες…

Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι στο α’ ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος και ευτύχησε στην πρώτη καλή του ευκαιρία στο 24’ να πάρει κεφάλι στο σκορ (1-0) με κοντινό σουτ του Μάζουρεκ. Ήταν μια φάση διαρκείας, με τον Κρίστινσον να σταματάει δύο φορές τον Μπαϊροβιτς από κοντά, τον Γκόλια με τάκλιν το σουτ του Γουίλιαν και τελικά ο μικρόσωμος επιτελικός να βρίσκει δίχτυα.

Η ομάδα του Δέλλα είχε τα ηνία και στο 42’ έκανε το 2-0 με τον Μπαϊροβιτς, ο οποίος έφυγε στην πλάτη του Γκόλια, από κεφαλιά πάσα του Μανά και από κοντά δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Λάρισας. Ωστόσο, έπρεπε να ακυρωθεί το γκολ ως οφσάιντ.

Είδε το πέναλτι

Τόσο ο Δέλλας, όσο και ο Φέστα δεν άλλαξαν την διάταξη 4-2-3-1 ούτε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ο Γουίλιαν έριξε άλλη μια αγκωνιά στον Μπέρτο στο 47’ και έμεινε ατιμώρητος, όμως η ΑΕΛ τιμώρησε την υπεροψία των γηπεδούχων.

Η είσοδος του Μπαργκάν έδωσε επιθετική πνοή στους φιλοξενούμενους και στο 62’ ο Φατιόν με «καρφωτή» κεφαλιά από σέντρα του Ντέλετιτς μείωσε σε 2-1 και τους ξαναέβαλε στο παιχνίδι. Πάλι καλά, που ο Φωτιάς είδε το πέναλτι του Λιάβα πάνω στον Μπαργκάν στο 67’, το καταλόγισε και ο Φατιόν στο 68’ ισοφάρισε σε 2-2 με την εύστοχη εκτέλεσή του.

Μέχρι και τη νίκη μπορούσαν να πάρουν οι Λαρισινοί, αν στο 71’ ο Νούνιτς σούταρε καλύτερα απέναντι στον Γιαννακόπουλο. Το ματς είχε πάρει άγρια τροπή και ο Δέλλας προσπαθούσε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα με τις αλλαγές του.

Από την άλλη μεριά, ο Φέστα στο φινάλε έριξε και τρίτο σέντερ μπακ, τον Μόρα και διασφάλισε τον βαθμό της ισοπαλίας, που στο τέλος του α’ ημιχρόνου έδειχνε ουτοπία. Έτσι η ΑΕΛ έκοψε τη φόρα του Παναιτωλικού, ο οποίος δεν μπόρεσε να προσπεράσει τον Παναθηναϊκό και είναι 7ος με 27 πόντους στη βαθμολογία. Οι «βυσσινί» πήραν ανάσα, καθώς έφτασαν τους 21 πόντους και έμειναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο διαιτητής Φωτιάς (Πέλλας) έκανε λάθη, όπως και οι βοηθοί του Καρατζίκας (Αθηνών), Καρσιώτης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 31’ Ακόστα, 66’ Αμαράλ, 67’ Λιάβας, 70’ Φατιόν, 82’ Γκόλιας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Άργκους (λ.τ. 78’ Μαλής), Λιάβας, Γκούγκα, Μάζουρεκ, Λουσέρο (74’ Τσιγγάρας), Μανά, Μπαϊροβιτς (63’ Μοράρ), Αμαράλ, Γουίλιαν

ΑΕΛ (Τζ. Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Ακόστα (46’ Μπαργκάν), Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63’ Σικάβκα), Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89’ Μόρας), Φατιόν