02/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019 - 20:50

Βολεύτηκαν και οι δύο…

«Λευκή» ισοπαλία στο Αγρίνιο (0-0) ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ξάνθη

Αλληλοεξουδετερώθηκαν… Δεν ανέδειξε νικητή η σαββατιάτικη (26/1) αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναιτωλικό και την Ξάνθη για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Αγρινιώτες και Θρακιώτες κοντραρίστηκαν στο Αγρίνιο, με το σφύριγμα της λήξης να τις βρίσκει ισόπαλες με 0-0.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο ωστόσο καμία δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έτσι η «λευκή» ισοπαλία ήρθε δίκαια αφού και οι τελικές ήταν με το… σταγονόμετρο.

Πολύ καλό ματς από πλευράς Παναιτωλικού έκανε ο Ουίλιαν ενώ θετικός ήταν και ο Ντίας. Επίσης, ικανοποίησε και ο Γκούγκα ο οποίος πέρασε ως αλλαγή.

Από πλευρά φιλοξενούμενων εξαιρετικοί ήταν οι Κοβάσεβιτς - Καμαρά που έκαναν ατελείωτα χιλιόμετρα ενώ διακρίθηκε και ο Σαρπόνγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε θέαμα, με τις φάσεις να λείπουν απελπιστικά… Ο Παναιτωλικός ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή του ήταν «φλύαρη». Την ίδια στιγμή και οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή του Γιαννακόπουλου και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «στείρο» 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν καλύτερη χωρίς, ωστόσο, να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς απείλησαν κυρίως με κάποια σουτ, τα οποία είτε ήταν άστοχα είτε εξουδετερώθηκαν από τον Γιαννακόπουλο. Κάπως έτσι, λοιπόν, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Κωνσταντίνου (Πρέβεζας - Λευκάδας) και Φωτόπουλο (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 26’ Μαλής, 45’ Αμαράλ, 56’ Μαρινάκης, 88’ Ντίας - 49’ Κασάδο, 51’ Καμαρά

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης (86’ Γκούγκα), Μιχάι, Μαλής, Αμαράλ, Λουσέρο, Ουίλιαν, Μανά (79’ Μπαΐροβιτς), Ντίας, Μάζουρεκ (74’ Λιάβας), Μοράρ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Αλμέιδα, Σιλά, Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Μπαριέντος (90’ Μελισσόπουλος), Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76’ Φακκής), Καντά (82’ Ντίρεσταμ).