20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019 - 19:13

Απίστευτο ματς με πρόκριση Αστέρα!

Οι Αρκάδες νίκησαν 5-3 την ΑΕΛ και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Απίστευτη αναμέτρηση διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (23/1) στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», με τους Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΛ να κοντράρονται στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι, οι Αρκάδες επιβλήθηκαν με 5-3 και σε συνδυασμό με την ήττα τους με 3-2 στη Θεσσαλία προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πάντως, η πρόκριση μόνο εύκολη δεν ήταν για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου η οποία έκανε τα εύκολα, δύσκολα και κινδύνευσε με αποκλεισμό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7' με αυτογκόλ του Ζίζιτς ενώ στο 40' ο Άνχελ Μαρτίνεθ διπλασίασε τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Τζιανλούκα Φέστα έριξε στο ματς τον Νούνιτς. Η είσοδος του Σλοβένου φορ έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή της ΑΕΛ και έτσι στο 52' μείωσε σε 2-1 με τον Ακόστα. Η απάντηση των Αρκάδων ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με τον Βαλιέντε να κάνει το 3-1 και να τους βάζει σε... τροχιά πρόκρισης. Οι Θεσσαλοί δεν πτοήθηκαν και στο 60' ο Σικάφκα έγραψε το 3-2, σκορ που οδηγουσε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 75' ο Ζίζιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας μέχρι εκείνη την ώρα την ομάδα του στους «8». Τα επόμενα λεπτά ήταν δραματικά, με τους γηπεδούχους να θέλουν δύο γκολ για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση και να καταφέρουν να τα πετύχουν. Συγκεκριμένα, στο 78' ο Καλτσάς έκανε το 4-3, για να διαμορφώσει το τελικό 5-3 ο Φερνάντεθ με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Δημητριάδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Ανδριανός (Αχαΐας).

Κίτρινες: 37': Πασαλίδης, 42' Βαλιέντε, 66' Ιγκλέσιας (στον πάγκο), 88' Αθανασιάδης - 30' Καρανίκας, 45+1' Μιλοσάβλιεβιτς, 62' Γιακιμόφσκι, 63' Σικάφκα, 77' Γκόικοβιτς, 88' Ζίζιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Άνχελ Μαρτίνεθ, Βαλιέντε, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος (79' Δουβίκας), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (57' Βλάχος), Φερνάντεθ (87' Μπελόκ), Καλτσάς, Μανιάς.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόφσκι (64' Ζίβκοβιτς), Σικάφκα, Καρανίκας, Ακόστα (79' Γκόλιας), Σετσέροβιτς (46' Νουνιτς), Γκόικοβιτς, Ζίζιτς, Φατιόν.