25/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019 - 23:47

Τεννές: «Όταν δεν κερδίζεις τέτοια ματς…» (video)

Δείτε μέσα από την κάμερα του a-sports.gr τις δηλώσεις του προπονητή του Απόλλωνα Σμύρνης μετά το 0-0 με τον Λεβαδειακό * Έξαλλοι με τη διαιτησία οι «κυανόλευκοι»

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν καλύτερος του Λεβαδειακού ωστόσο δεν κατάφερε να τον κερδίσει, με το τελικό 0-0 να κάνει τη ζωή του αναφορικά με την παραμονή ακόμα πιο δύσκολη.

Ο Μπάμπτης Τεννές ανέφερε πως οι παίκτες του έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να πάρουν τη νίκη ωστόσο τον στεναχώρησε το γεγονός ότι δεν τελείωσαν τη φάση.

Παράλληλα, άφησε υπονοούμενα για τις διαιτητικές αποφάσεις του αγώνα ωστόσο δεν θέλησε να επεκταθεί περισσότερο.

Αναλυτικά όσα είπε ο κόουτς της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» στη συνέντευξη Τύπου:

«Το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλαμε. Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια για τη νίκη που θα μας έδινε καλύτερη προοπτική για την σωτηρία της ομάδας. Δεν έχω μεγάλο παράπονα από τα παιδιά, προσπάθησαν πολύ. Με στεναχώρησε ότι δεν τελειώσαμε κάποιες φάσεις. Μια καλή πάσα ή μια γρήγορη σκέψη θα μας είχαν φέρει μπροστά στο σκορ. Δεν έχουμε επιλογή από το να προσπαθούμε αλλά όταν δεν κερδίζεις τέτοια ματς τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα. Εάν δεν κερδίζουμε θα βρισκόμαστε πιο κοντά στον υποβιβασμό. Ειπα στους παίκτες ότι δεν μας αξίζει η θέση που βρισκόμαστε. Δεν θέλω να πω άλλα γιατί θα επεκταθώ και στο θέμα της διαιτησίας», είπε αρχικά.

Για την απόδοση του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, Μπάγιτς: «Ήταν πάρα πολύ καλός ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Μάζεψε όλα τα στημένα, στο οποίο έχουμε και εμείς ευθύνη. Υπήρχαν όμως και πάικτες εκτός από τον τερματοφύλακα που... έβγαλαν τη μπάλα πάνω από τη γραμμή. Είναι και δική μας επιπολαιότητα».

Για την κακή ψυχολογία που δημιουργείται: «Το άσχημο αποτέλεσμα φέρνει στεναχώρια μέσα στα αποδυτήρια. Αυτό που εγώ είδα αλλά και επειδή μιλήσαμε με τα παιδιά... τους είπα ότι πρέπει να παλέψουμε και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε μέχρι το τέλος».

Για την απονδυνάμωση του ρόστερ: «Είχαμε την περίπτωση του Τριάδη, του Σικαμπάλα. Είχαμε και τον Ελ Χέλβε που έφυγε για την εθνική του ομάδα. Αρχίζουμε και μαζευόμαστε πάλι, κάναμε μερικές προσθήκες και από εδώ και πέρα θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Έχουμε ένα ματς με τη φανέλα».

Μπελιάς: «Να παίρνουμε αυτό που μας αναλογεί»

Μετά τον έμπειρο κόουτς τοποθετήθηκε και ο υπεύθυνος Τύπου της «κυανόλευκης» ΠΑΕ, Κώστας Μπελιάς, κάνοντας το δικό του σχόλιο για τη διαιτησία.

«Για μας είναι κρίμα και άδικο ό,τι συμβαίνει να μην συμβαίνει όπως πρέπει στον αγωνιστικό χώρο. Αναφέρομαι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Είδατε τόσους παίκτες κάτω. Με όλες τις αλλαγές στο β’ ημίχρονο οι πραγματικές καθυστερήσεις, που κράτησε ο διαιτητής ήταν ένα λεπτό. Τα τρία λεπτά ήταν οι αλλαγές. Είναι κρίμα και άδικο. Δεν λέμε ότι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά διαπιστώνουμε ότι αυτοί, που πρέπει να βλέπουν δεν τα βλέπουν. Υπήρχε μια κόκκινη στο 35’, που δεν δόθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε γιατί υπάρχουν τιμωρίες, αλλά θέλουμε να παλεύουμε όσο πρέπει και αξίζουμε. Εμείς παίζουμε την κατηγορία κάθε εβδομάδα. Να παίρνουμε αυτό, που μας αναλογεί. Ο Απόλλων είναι ένα υγιές σωματείο...».