25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019 - 21:11

Χέρι χέρι προς τη Β’ Εθνική

Καλύτερος ο Απόλλων Σμύρνης, αλλά έμενε στο... καταστροφικό 0-0 με τον Λεβαδειακό στη Ριζούπολη * Προστάτεψε τους Βοιωτούς ο ρέφερι

Ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε... Ο λόγος για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που αν και ανώτερος έφυγε από τη Ριζούπολη το βράδυ του Σαββάτου (19/1) ισόπαλος με 0-0 με τον Λεβαδειακό στο ντέρμπι της ουράς της Σούπερ Λίγκας.

Ένα Χ «αχώνευτο» και για τους δυο, αφού τους θέτει για τα καλά χέρι χέρι για τη Β’ Εθνική τη νέα σεζόν με οποία ονομασία κι αν έχει η δεύτερη κατηγορία.

Βέβαια, η τελευταία «Ελαφρά Ταξιαρχία» με 6 πλέον βαθμούς έχει μεγαλύτερο πρόβλημα, αλλά στο εν λόγω ματς της έλειπε και η τύχη.

Από την άλλη πλευρά, ούτε οι προτελευταίοι Βοιωτοί είναι ευχαριστημένοι, αλλά τουλάχιστον κράτησαν το +3 από τους γηπεδούχους στο ματς της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ ωστόσο είχε… θέμα στην τελική προσπάθεια.

Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο επικίνδυνος με αποκορύφωμα τη μεγάλη ευκαιρία του Ντεφεντερίκο στο 30’ και το δοκάρι του Μητρόπουλου (αυτο-δοκάρι για την ακρίβεια), έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κονέ στο 62’.

Πάντως, στα τελευταία λεπτά το ματς πήγε να γίνει γκραν κινιόλ καθώς η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, αφού το Χ δεν βόλευε κανέναν. Ωστόσο, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με το στείρο 0-0 ωστόσο να μην είναι δίκαιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής και οι βοηθοί δεν απέφυγαν τα λάθη. Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για μη καταλογισμό δεύτερης κίτρινης κάρτα στον Αντιλέχου στο 36’ που θα σήμαινε και την αποβολή του αλλά και για τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων που σαφώς θα έπρεπε να είναι περισσότερα καθώς οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν συνεχώς τον χρόνο και είναι χαρακτηριστικό πως δέχθηκαν κάρτες για αυτή τους τη συμπεριφορά. Γενικότερα πάντως ο ρέφερι προστάτεψε τους παίκτες του Σανίνο.

Κορυφαίοι του Απόλλωνα ήταν οι Οριουέλα και Ντ’ Ούρσο ενώ θετικός αλλά φλύαρος ήταν ο Μπεντινέλι.

Από πλευράς Λεβαδειακού καλή εμφάνιση έκανε ο γκολκίπερ Μπάγιτς, σταθερή αξία στα μετόπισθεν ήταν ο Τσαμπούρης ενώ καλή παρουσία όσο έπαιξε είχε και ο Ζησόπουλος.

Διαιτητής ήταν ο Λάμπρου (Εύβοιας), με βοηθούς τους Κωνστάντιος (Εύβοιας) και Δέτση (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας).

Κίτρινες: 65’ Λούκιτς, 76’ Γκίνο, 90’ Μπεντινέλι - 31’ Αντιλέχου, 67’ Ζησόπουλος, 85’ Μπάγιτς, 87’ Ιωαννίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Γκίνο, Οριουέλα, Λούκιτς, Κύργιας, Κονέ, Ντ΄Ούρσο, Μπεντινέλι, Ακόστα (83’ Βάρκας), Ντεφεντερίκο, Ναζλίδης (54’ Ελ Χέλβε).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ανγκουά, Αντιλέχου, Ντιόγκο (80’ Παντελιάδης), Ζησόπουλος (69’ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης, Στανόγεβιτς (83’ Νανγκίς), Ιωαννίδης.