20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019 - 17:03

Δεν τον (χ)άλασε!

Στο 1-1 το ματς της Φιλιππούπολης με τους πρωτοπόρους Θεσσαλούς να διατηρούν το +8 από τον Απόλλωνα Λάρισας * Δεν δόθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους * Τελείωσαν με δέκα οι γηπεδούχοι.

Χωρίς νικητή, αλλά με κερδισμένο…. Στο 1-1 έμεινε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Απόλλωνα Λάρισας και τον Βόλο το Σάββατο (19/1) για τη 13η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής. Με το αποτέλεσμα αυτό οι πάντα πρωτοπόροι της Football League φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +8 από τους δεύτερους γηπεδούχους (32 έναντι 24).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βόλου να δείχνει τα... δόντια του μόλις στο 4ο λεπτό όταν από σέντρα του Ντεντάκη ο Ηλιόπουλος με καρφωτή κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας άνοιξε το σκορ στην Φιλιππούπολη. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας βρήκε ρυθμό και απείλησε με το ημίχρονο όμως να λήγει με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τέμπο του αγώνα έπεσε με το ματς να κυλάει ομαλά μέχρι το 69 λεπτό όπου οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλο με ένα όμορφο γκολ από τον Πολέτο όπου έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Αδίκησε τον εαυτό του ο διαιτητής της αναμέτρησης διότι χάλασε τη καλή του εικόνα με ένα τρομερό λάθος στο 74ο λεπτό θεωρώντας ως μη παράβαση το ξεκάθαρο πέναλτι πάνω στον Φράγκο. Στο 85ο λεπτό ο Μαρκολίνο θα δει σε μαρκάρισμα του την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποχωρήσει αφήνοντας την ομάδα του με δέκα κάτι το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο από την ομάδα του Βόλου.

Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα, έτσι το παιχνίδι έληξει με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: 30’ Μαρκολίνο, 51’ Σουλιώτης - 30’ Κότο, 43’ Καμπαγέρο, 59’ Λούκας Γκαρσία, 86’ Ενγκουέμ

Κόκκινες: 74’ Μαρκολίνο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρτσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Χατζής (63' Λίταινας), Καρατάσιος, Τασιούλης, Μαρκολίνο, Λούκας Ράμος, Πολέτο (90'+1 Καμπέρης), Λουκάο.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Καρίκι, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Λούκας Γκαρσία, Πίτου Γκαρσία (73' Φράγκος), Κότο (62' Ενγκουέμ), Ηλιόπουλος (73' λ.τρ. Πέντα), Μάντζης.