20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 21:27

Τη γλίτωσε στο πρώτο, «καθάρισε» στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ!

Καλύτερος μέχρι την ανάπαυλα ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Θεσσαλονικέων στη συνέχεια και 0-3

Έκανε αποφασιστικό βήμα για να πάρει το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από 34 ολόκληρα χρόνια... Σπουδαία νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής (13/1), επικρατώντας εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 3-0 για τη 16η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας και με 41 βαθμούς διατηρεί το +8 από τον Ολυμπιακό.

Στο «Θ. Κολοκοτρώνης» η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου τα χρειάστηκε για τα καλά στο α' ημίχρονο, καθώς οι Πελοποννήσιοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» παρουσίασαν πολύ καλύτερη εικόνα στη συνέχεια του παιχνιδιού, έκαναν γκολ τις ευκαιρίες τους και έφυγαν αλώβητοι από μια δύσκολη έδρα, εν αναμονή βέβαια και της απόκτησης του αντι-Πρίγιοβιτς.

Ο Πασχαλάκης με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους, πολλή δουλειά από τους Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια, με τον Αστέρα από την πλευρά του να διατηρείται στη 10η θέση με την ΑΕΛ στους 18 βαθμούς.

Μουνάφο, Κυριακόπουλος και Καλτσάς ήταν οι πιο δραστήριοι για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Ανώτερος ο Αστέρας, σε εξαιρετική κατάσταση ο Πασχαλάκης...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά δεν προκάλεσε κάποια ιδιαίτερη ανησυχία στον Παπαδόπουλο.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα το ματς, είχαν σπουδαία ευκαιρία με τον Καλτσά στο 12', για να ακολουθήσει επτά λεπτά αργότερα τέρμα του Μπίσεσβαρ που λανθασμένα δεν μέτρησε ως οφσάιντ κι ενώ ο Ολλανδός καλυπτόταν.

Μετά το 25', πάντως, οι παίκτες του Παράσχου κυριάρχησαν και οι Θεσσαλονικείς γλίτωσαν την παραβίαση της εστίας τους, αφού ήταν σε εξαιρετική κατάσταση ο Πασχαλάκης, ενώ ο Ιγκλέσιας στο 26' είχε σημαδέψει το δοκάρι.

Άλλος ΠΑΟΚ και δίκαιο διπλό...

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να είναι σαφώς βελτιωμένοι, να ελέγχουν το κέντρο και σταδιακά να ασκούν πίεση στους γηπεδούχους.

Εντέλει, τη λύση έδωσε ο Βιεϊρίνια με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 65', ένα γκολ που υποχρέωσε τους Αρκάδες να ανοιχτούν και τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν ο Μαουρίσιο αυτός που ολοκλήρωσε την ωραία συνεργασία των Πέλκα, Ακπόμ και Μπίσεσβαρ για το 0-2.

Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, παρά την ορθή αποβολή του Μάτος στο 79', και στις καθυστερήσεις ήρθε και το αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου για να προκύψει το επιβλητικό 0-3 για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Κωνσταντόπουλο του Συνδέσμου Κορινθίας και την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 23' Τριανταφυλλόπουλος, 72' Φερνάντεθ, 74' Κυριακόπουλος, 83' Βαλιέντε, 87' Μουνάφο - 14' Σάκχοφ, 44' Μπίσεσβαρ, 74' Μάτος, 89' Βιεϊρίνια.

Κόκκινες: 79' Μάτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (71' Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας (87' Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Τσιλιανίδης, Μανιάς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Ζαμπά (77' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (86' Τόσκα), Πέλκας (71' Ελ Καντουρί), Ακπόμ.