20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 21:00

Σκληρό το τίμημα της απειρίας στο 97’ για τους «πράσινους»

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων η Ξάνθη έκανε το 2-2 και «πάγωσε» τον Παναθηναϊκό * Είχε και δοκάρι το «τριφύλλι» που στο β’ ημίχρονο... εξαφάνισε τους Θρακιώτες

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε την Κυριακή (13/1) ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 στην Ξάνθη για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς ωστόσο προδόθηκε από την απειρία των νεαρών ποδοσφαιριστών του καθώς στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο Μαυρομμάτης υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι στον Κάστρο από το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 23 βαθμούς και διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση και στο +3 από την αντίπαλό τους, η οποία για τέταρτη σεζόν έφυγε αλώβητη από την έδρα των «πρασίνων».

Οι Ακρίτες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς αιφνιδιάζοντας τον Παναθηναϊκό και αφού έχασαν δύο ευκαιρίες με Κάστρο (11’) και Σιλά (18’) κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στο 19’ ο Καντά έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κάστρο και κατέληξε στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ και να βγουν στην επίθεση για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά τα σουτ των Γιόχανσον (29’) και Μπουζούκη (43’) εξουδετερώθηκαν από τον Ζίβκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τον Παναθηναϊκό…. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη «πάτησαν» τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Στο 48’ ο Μπουζούκης με δυνατό σουτ εντός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 ενώ στο 68’ ο Κολοβέτσιος, και αφού είχαν προηγηθεί δύο τεράστιες ευκαιρίες με Δώνη (62’) και Βέργο (63’), έγραψε το 2-1. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς έχοντας δύο μεγάλες στιγμές με το δοκάρι του Κάτσε (75’) και το χαμένο τετ α τετ του Μακέντα (80’) και στο τέλος το «πλήρωσαν»… Ο Μαυρομμάτης έκανε πέναλτι στον Κάστρο, με τον θύτη να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα και να χαρίζει στο 97’ τον βαθμό στην Ξάνθη.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου, με βοηθούς τους Καρατζίκας και Φωτόπουλο όλοι από τον Σύνδεσμο Αθηνών. Τέταρτος ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 28’ Ινσούα, 77’ Μακέντα, 90+6’ Διουδης - 14’ Μελιόπουλος, 52’ Τζουρίτσκοβιτς, 78’ Μπαξεβανίδης, 90+2’ Λισγάρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Δώνης, Κάτσε, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Μουνιέ (60’ Βέργος), Μακέντα (89’ Κουλιμπαλί).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς) Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μελιόπουλος (86’ Αλμέιδα), Κοβάσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο, Μπρίτο (81’ Σαρπόνγκ), Καντά (70’ Μπαριέντος).