18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 - 21:04

Τυχερός ο Παναθηναϊκός με τον Ατρόμητο...

Άτυχοι οι Περιστεριώτες, με χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια ηττήθηκαν άδικα με 1-0 από τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός «καρδιοχτύπησε» το βράδυ της Κυριακής (16/12) στο ΟΑΚΑ αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, και να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Με σκόρερ τον Μακέντα το «τριφύλλι» έβαλε στο… σακούλι τρεις πολύτιμους βαθμούς, παρέμεινε πέμπτος στη βαθμολογία αλλά μείωσε την απόσταση από την τέταρτη ΑΕΚ στο -2.

Από την άλλη, ο Ατρόμητος υπέστη την πρώτη του ήττα μακριά από το Περιστέρι και υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Πάντως, οι παίκτες του Ατρόμητου έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και σίγουρα αδικούνται από το αποτέλεσμα καθώς είχαν χαμένο πέναλτι, ευκαιρίες και δύο δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο).

Δοκάρι ο Γιαννούλης, γκολ ο Μακέντα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» σε τελικές, με τον Ατρόμητο, πάντως, να «αγγίζει» το γκολ στο 20’ όταν η αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη σταμάτησε στο δοκάρι. Και αφού ο αριστερός οπισθοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να κάνει το 0-1, τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 1-0. Ο Κάτσε βρήκε με μία μακρινή μπαλιά τον Μακέντα και ο οποίος με υπέροχη κίνηση και σουτ νίκησε τον Μέγιερι. Μέχρι την ανάπαυλα δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με το «τριφύλλι» να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μη μπορεί να φτιάξει φάσεις.

Οπισθοχώρησε και πήγε να το πληρώσει ο Παναθηναϊκός...

Έπειτα από ένα κακό πρώτο τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι στο 62’ σε ανατροπή του Μπουσούλατζιτς από τον Κολοβέτσιο. Ο Κουλούρης ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» αλλά ο Διούδης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε. Μετά το 70’, ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε, δίνοντας την ευκαιρία στους ακραίους του Ατρόμητου για πλαγιοκοπήσεις. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και τρεις μεγάλες φάσεις. Συγκεκριμένα, στο 75’ ο Διούδης απέκρουσε ενστικτωδώς την προβολή του Κουλούρη ενώ στο 82’ ο Κωτσόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά μετά τη σέντρα - σουτ. Στα τελευταία λεπτά όλος ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά και στο 96’ στάθηκε ξανά άτυχος καθώς το ωραίο σουτ του Μπουσούλατζιτς σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν φυσικά ο Διούδης, ωστόσο μεγάλο ματς έκανε και ο Μαυρομμάτης που κυριάρχησε στον αέρα. Από εκεί και πέρα, καλά τα πήγαν και οι Γιόχανσον, Κάτσε.

Στην αντίπερα όχθη, διακριθέντες ήταν οι Μάντσον και Μπουσούλατζιτς ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Ενσικουλού που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Δημητριάδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Λάμπρου (Ευβοίας).

Κίτρινες: 18’ Ινσούα, 62’ Κολοβέτσιος, 90+2’, 90+4’ Δώνης - 64’ Μπρούνο, 81’ Κουλούρης, 90+2’ Σάκιτς

Κόκκινη: 90+4’ Δώνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Γιόχανσον, Κάτσε, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (67’ Πούγγουρας), Χατζηγιοβάνης (83’ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Μακέντα (46’ Καμπετσής).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Νάτσος (66’ Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης (46’ Ενσικουλού), Μπρούνο (78’ Κωτσόπουλος), Κουλούρης.