25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 - 19:12

Μπορούσε και νίκη η ΑΕΛ

Είχαν τις ευκαιρίες οι «βυσσινί» για να πάρουν το τρίποντο κόντρα στη μέτρια ΑΕΚ (0-0)

Άξιζε κάτι περισσότερο από το «Χ»... Η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την ΑΕΚ την Κυριακή (16/12) στο ΑΕL FC Arena, σε ένα παιχνίδι που αν κάποιος έπρεπε να κερδίσει, αυτή ήταν η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα.

Οι Θεσσαλοί ήταν υποδειγματικοί ανασταλτικά, δεν επέτρεψαν στους πρωταθλητές να φτιάξουν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ήταν εκείνοι που έμειναν με το «αχ» σε τρεις περιπτώσεις στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Και το «Χ», πάντως ικανοποιεί τους γηπεδούχους, που με 15 βαθμούς είναι στην 11η θέση, με τον Μπαργκάν να είναι ο κορυφαίος του ματς, ενώ πολλή δουλειά στο κέντρο έκαναν και οι Φατιόν και Μιλοσάβλιεβιτς.

Σε ό,τι αφορά την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, γύρισε στη μετριότητα, με αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και με τους Μπογέ και Λιβάγια να το παλεύουν στην επίθεση, είχαν όμως πολλές ημιτελείς προσπάθειες.

Έτσι, η Ένωση με 24 βαθμούς παραμένει στην 4η θέση, χάνοντας όμως νέο έδαφος στη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Μετά το 30' έγινε ματς...

Το πρώτο 45λεπτο βρήκε αρχικά τους δύο αντιπάλους να επιδίδονται σε διαγωνισμό λαθών σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ενώ και τα φάουλ έδιναν κι έπαιρναν.

Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όμως, ο... διακόπτης άναψε από αμφότερες τις ομάδες, που αποφάσισαν να παίξουν ποδόσφαιρο και οι Θεσσαλοί μάλιστα άγγιξαν το 1-0 στο 34', αλλά ο Μπαργκάν σημάδεψε το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση είχε τη δική της πολύ καλή στιγμή στο ματς με τον Κλωναρίδη, με το 0-0 εντέλει να σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 παικτών.

Καλός, αλλά όχι εύστοχος ο Μπαργκάν...

Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό στο β' ημίχρονο, με πολύ προσεκτικές τις δύο ομάδες στα μετόπισθεν και ήταν φανερό πως θα κρινόταν στο γκολ.

Εντέλει, η «λευκή» ισοπαλία δεν άλλαξε, καθώς ο Μπαργκάν ήταν μεν εξαιρετικός για τους «βυσσινί», αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο 57' και το 90'+3, με την τελευταία να είναι και η κλασικότερη του αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» από την πλευρά τους δεν απείλησαν κι έτσι επέστρεψαν στις γκέλες ύστερα από τα τρίποντα που είχαν καταγράψει στο ΟΑΚΑ ενάντια σε Ξάνθη και Λαμία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Δίπλαρη του Συνδέσμου Καρδίτσας και τον Ευθυμιάδη του Συνδέσμου Πιερίας.

Κίτρινες: 43' Ακόστα, 90'+2 Kρίστινσον - 12' Χουλτ, 79' Οικονόμου, 82' Γιαννιώτας.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Kρίστινσον, Γκόλιας, Χούμπτσεφ (72' λ. τρ. Μπάλλας), Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ακόστα, Μπαργκάν, Ντέλετιτς, Νούνιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (68' λ. τρ. Γκάλο), Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γαλανόπουλος, Μοράν, Μπογέ (79' Γιακουμάκης), Κλωναρίδης (56' Γιαννιώτας), Λιβάγια, Πόνσε.