23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 - 17:17

Απέδρασε με τον βαθμό χάρη στον Ματσούκα ο Πλατανιάς

Οι Χανιώτες έμειναν στο 0-0 με τη Σπάρτη εκτός έδρας, με τους Λάκωνες, όμως, να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν

Ισοπαλία με... κερδισμένο όπως πήγε το ματς στη Σπάρτη. Λάκωνες και Πλατανιάς έμειναν στο 0-0 την Κυριακή (16/12), με τους Χανιώτες, όμως, να πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με τον βαθμό, αφού οι γηπεδούχοι έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του ρέφερι Ματσούκα.

Ο διαιτητής του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας δεν καταλόγισε δύο πέναλτι υπέρ τους και δέχθηκε τις έντονες αποδοκιμασίες των παρευρισκομένων που «έβραζαν».

Σε γενικές γραμμές, πάντως, το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς πολλές ευκαιρίες – μόλις 3 με 1 στην εστία για τους Λάκωνες και 4 με 3 στην εστία για τους Χανιώτες – και βαθμολογικά δεν βοηθά ιδιαίτερα καμία από τις δύο ομάδες, με τον Πλατανιά να χάνει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Κέρκυρας και να την προσπεράσει και τη Σπάρτη να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και έδειξαν από την αρχή όρεξη να τρέξουν. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τη Σπάρτη να απειλεί μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Φραγκούλη και γενικότερα να δείχνει να έχει τον έλεγχο του ματς. Ο Τιεντσέ έκανε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή, με τους Χανιώτες να προσπαθούν να απειλήσουν περισσότερα από στημένες φάσεις και τα κόρνερ που αναλάμβανε να εκτελέσει ο Λάζιτς, που ήταν και ο πιο δραστήριος παίκτης τους.

Οι Λάκωνες, πάντως, φωνάζουν δίκαια για απλωμένο χέρι του Πουρζιτίδη μέσα στην περιοχή, με τον Ματσούκα να μην δείχνει την άσπρη βούλα.

Οι Χανιώτες αύξησαν την πίεσή τους προς το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Πάντο, πάντως, να δείχνει σωστά αντανακλαστικά όταν χρειάστηκε και το 0-0 να παραμένει φυσιολογικά μέχρι το ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη. Η Σπάρτη έδειχνε να έχει περισσότερο την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Πλατανιά να προσπαθεί πάλι από στημένες φάσεις. Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε επίσης πολύ καλό ματς, αλλά όσο η ώρα περνούσε, ο αγωνιστικός χώρος, λόγω των συνεχών βροχοπτώσεων που είχαν προηγηθεί, δυσκόλευε το έργο των παικτών των δύο ομάδων.

Οι Λάκωνες φωνάζουν δίκαια για άλλη μια πιο χτυπητή ακόμα περίπτωση πέναλτι, με τον Σινγκ να χτυπά από πίσω τον Μαντζίρη και τον διαιτητή να δίνει... φάουλ, μην βλέποντας ότι το μαρκάρισμα ήταν εντός περιοχής και περιέργως να μην παίρνει τη βοήθεια που θα μπορούσε από τον βοηθό.

Τα νεύρα αυξήθηκαν, ο Πλατανιάς ανέβηκε ξανά πάλι προς το φινάλε, αλλά αυτή που θα μπορούσε να έχει κλέψει, έστω και στο φινάλε τη νίκη παρά τα όσα έγιναν, ήταν η Σπάρτη που είδε την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι στο 90' σε προσπάθεια του Βλαχομήτρου, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Άγγελο Πήττα (Ηλείας) και Ιωάννη Καραλή (Ηλείας), ενώ τέταρτος ήταν ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 29' Αρώνης, 53' Τιεντσέ, 90'+1 Κωνσταντινόπουλος – 38' Πουρζιτίδης

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Παυλής, Βλαχομήτρος, Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης (75' Καινούργιος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Καραγκούνης, Κόρτσταμ, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι, Λάζιτς, Παπουτσογιαννόπουλος (60' Ποζατζίδης), Πουρζιτίδης, Παπανικολάου, Σινγκ (72' Τσακμάκης).