08/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 21:25

Tέρμα τα γκάζια ο Αστέρας του Παράσχου!

Τέταρτη σερί νίκη για τους Αρκάδες, που κέρδισαν 2-1 τον ΟΦΗ με ανατροπή χάρη σε δύο γκολ του Τόνσο

Ασταμάτητος! Ο Αστέρας Τρίπολης έχει πάρει για τα καλά τα πάνω του και το βράδυ του Σαββάτου (15/12) νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τον Γιώργο Παράσχο να έχει μεταμορφώσει τους Αρκάδες.

Αυτό ήταν το τέταρτο σερί τρίποντο με τον πολύπειρο κόουτς στον πάγκο, ήρθε μάλιστα με ανατροπή και με 18 βαθμούς οι γηπεδούχοι έπιασαν στην 9η θέση τον Πανιώνιο ύστερα από 14 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα.

Ο Τόνσο πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν ξανά οι πλάγιοι μπακ (Κώτσιρας, Κυριακόπουλος), με τους Κρητικούς από την πλευρά τους να δείχνουν ότι δεν πίστευαν στο διπλό.

Προηγήθηκαν 1-0 στο α' ημίχρονο, αλλά εν μέσω έντονης βροχόπτωσης οπισθοχώρησαν εντελώς στο δεύτερο 45λεπτο και το πλήρωσαν ακριβά, με τον Νίκο Παπαδόπουλο να ουρλιάζει από τον πάγκο, ωστόσο δεν τον άκουγαν οι παίκτες του.

Ποτουρίδης και Στρέζος ξεχώρισαν για τους «ασπρόμαυρους», που με 11 πόντους παραμένουν στα χαμηλά σκαλοπάτια της κατάταξης, μαζί με τη Λαμία.

Κυριάρχησε και έκανε την ανατροπή...

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα, αλλά μετά το 15' οι Ηρακλειώτες ισορρόπησαν την κατάσταση και μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 26' με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη.

Οι γηπεδούχοι μούδιασαν από το γκολ που δέχθηκαν και ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια, κρατώντας άνετα το προβάδισμά του.

Η εικόνα, ωστόσο, άλλαξε άρδην στη συνέχεια, καθώς η ομάδα της Τρίπολης κυριάρχησε στο β' ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πανικοβλημένοι.

Η ισοφάριση ήρθε από τον Τόνσο στο 62' και πραγματικά από εκεί και πέρα ήταν ξεκάθαρα ζήτημα χρόνου να έρθει και το 2-1, αν και οι παίκτες του Παπαδόπουλου σε ανύποπτη στιγμή πήγαν να κάνουν ξανά τη ζημιά στους Πελοποννήσιους.

Εντέλει, η ασφυκτική πίεση των ποδοσφαιριστών του Παράσχου επιβραβεύθηκε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τόνσο, που βρήκε δίχτυα στο 87' και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάδης του Συνδέσμου Καστοριάς με βοηθούς τον Μπαλτά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Κόλλια του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 25' Πασαλίδης - 90'+2 Ποτουρίδης, 90'+3 Μεγιάδο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (82' Τσιλιανίδης), Φερνάντεθ (65' Δουβίκας), Τόνσο, Μανιάς (90'+1 Βαλιέντε).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός (73' Ντίνας), Μεγιάδο, Κυριακίδης (90'+1 Κουτσιανικούλης), Σάσι (63' Νέιρα), Πλατέλλας, Βουό.