18/04/2024
Europa League | Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 - 21:51

Όχι απλά αποκλείστηκε, τελευταίος και χειρότερος ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς έχασαν με 1-3 και από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην Τούμπα και ολοκλήρωσαν με πέντε ήττες τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ * Με δέκα παίκτες από το 62’ οι νικητές

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την τραγική του εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ την Πέμπτη (13/12), μένοντας εκτός συνέχειας του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν επιεικώς απαράδεκτοι στο πρώτο μισό του αγώνα, δέχτηκαν εύκολα τρία τέρματα από τους Λευκορώσους και έτσι από νωρίς έλαβε τέλος το... όνειρο της πρόκρισης.

Στην «επανάληψη» η ομάδα της Θεσσαλονίκης ναι μεν έγινε πιο επιθετική, όμως κατάφερε να πετύχει μόνο ένα τέρμα, παρά το γεγονός πως από το 62' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σίγκνεβιτς.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΜΠΑΤΕ να φτάνει στη νίκη, παίρνοντας και δίκαια την πρόκριση για την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Από την άλλη, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποχώρησαν με σκυμμένα τα κεφάλια, καθώς ολοκλήρωσαν με πολύ άσχημο τρόπο την παρουσία τους στον όμιλο (στην τελευταία θέση), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του συλλόγου προς την ομάδα.

Τραγική εικόνα και...τριάρα!

Η υπόθεση πρόκριση για τον ΠΑΟΚ τελείωσε νωρίς, καθώς η ομάδα του Λουτσέσκου παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών στα πρώτα 45 λεπτά, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία τέρματα!

Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκε... ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, έδειξε τρομερά αμυντικά προβλήματα, με τον σύλλογο της Λευκορωσίας να κάνει... πάρτι.

Η ΜΠΑΤΕ στο 18ο λεπτό κατάφερε να πάρει... κεφάλι στο σκορ. Μετά από σέντρα του Στάσεβιτς, ο Σκάβιτς έκανε άνετα το κοντρόλ και με σουτ έγραψε το 0-1.

Μετά από αυτό το τέρμα οι γηπεδούχοι έδειχναν να χάνουν εντελώς τον προσανατολισμό τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Σρεμπίτσκι.

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα τεράστια κενά της άμυνας του ΠΑΟΚ και σημείωσαν δύο ακόμη τέρματα.

Αρχικά στο 42' ο Σίγκνεβιτς με εύστοχο πέναλτι, που είχε κερδίσει ο Σκάσεβιτς από τον Μάτος, έκανε το 0-2, ενώ το τρίτο γκολ για την ΜΠΑΤΕ πέτυχε ξανά Σίγκνεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ.

Προσπάθησε, αλλά ήταν αργά...

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της «επανάληψης» μπήκε πολύ πιο επιθετικός και προσπάθησε να φτάσει άμεσα στην μείωση του σκορ.

Στο 59' οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Ζαμπά έκανε ωραία ατομική ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Πρίγιοβιτς μέσα στην περιοχή και ο επιθετικός των «ασπρόμαυρων» έσπρωξε την μπάλα στην εστία του Σρεμπίτσκι.

Τρία λεπτά αργότερα (62') άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς ο Σίγκνεβιτς πήρε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα για εκτός φάσης χτύπημα στον Κρέσπο.

Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι συνεχώς στην επίθεση, πιέζοντας την άμυνα της ΜΠΑΤΕ, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Στο 65' ο Βαρέλα από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε, ενώ πέντε λεπτά μετά (70') ήταν η σειρά του Άκπομ να κάνει την κεφαλιά, με τον Σρεμπίτσκι να διώχνει.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων στα επόμενα λεπτά είπε «όχι» και στις προσπάθειες των Κρέσπο (74') και Μάτος (77').

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων κόπασε, καθώς ήταν αργά για να καταφέρει η ομάδα του Λουτσέσκου να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Το τελικό 1-3 βρήκε τον ΠΑΟΚ να ολοκληρώνει την πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ, μένοντας στην τελευταία θέση του ομίλου, ενώ η ΜΠΑΤΕ πανηγύρισε την πρόκριση της για την επόμενη φάση.

Η βαθμολογία στον 12ο όμιλο:

Τσέλσι 16

ΜΠΑΤΕ 9

Βίντι 7

ΠΑΟΚ 3

Διαιτητής: Κρίστιαν Βελτς. Βοηθοί: Ράφαελ Φόλτιν, Μάρκους Χάκερ, Τέταρτος: Ντομινίκ Σχάαλ.

Κίτρινες: 35' Βιεϊρίνια, 41' Μάτος - 27' Μπάγκα, 72' Ρίος

Κόκκινες: 61' Σίγκνεβιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου)Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46' Τόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας (55' Άπκομ), Λημνιός (46' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ (Αλεξέι Μπάχα): Σρεμπίτσκι, Ριός, Βολκόβ, Πολιακόβ, Φιλίποβιτς, Μπάγκα, Ντράγκουν, Ίβανιτς, Σκάβις (82' Γκορτζέιλουχ), Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς.