02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 - 21:00

Μόνος δεύτερος σε τρελό ματς ο Ατρόμητος

Οι Περιστεριώτες επικράτησαν δίκαια με το… αγγλικό 4-2 του Άρη, με τέσσερα γκολ να μπαίνουν από το 89’ μέχρι το 94’! * Έχασαν και πέναλτι οι Θεσσαλονικείς

Τόσο ροντέο μέχρι ξαφνιάσματος… Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε με 4-2 του Άρη την Κυριακή (9/12), για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και την ισοπαλία με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Έτσι, σε συνδυασμό και με τη γκέλα των Πειραιωτών στην Ξάνθη, οι «κυανόλευκοι» πέρασαν μόνοι δεύτεροι στην κατάταξη με 28 βαθμούς.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στους 19 και μοιράζονται την Πέμπτη θέση με Παναθηναϊκό και Ξάνθη.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα αμυντικά κενά που παρουσίασε ο Άρης και κατέκτησαν δίκαια το όγδοο φετινό τους τρίποντο.

Στα αξιοσημείωτα του ματς το γεγονός ότι τέσσερα από τα έξι γκολ του αγώνα σημειώθηκαν το διάστημα 89’ - 94’!

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο καθώς είχε την κατοχή της μπάλας ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου από τους Θεσσαλονικείς που αδυνατούσαν να πατήσουν στην περιοχή του. Στο 11’ οι «κυανόλευκοι» απείλησαν με την κεφαλιά του Κουλούρη ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το πλασέ του Σάκιτς. Η τελευταία καλή στιγμή πριν από την ανάπαυλα ανήκε ξανά στους γηπεδούχους, με τον Κουλούρη να σουτάρει έξω από την περιοχή στο 42’ αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Στο 55’ οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα… ίσια, αλλά ο Μέγερι απέκρουσε το άσχημα εκτελεσμένο πέναλτι του Γιουνές (το κέρδισε ο Μαβράι από τον Μπουσούλατζιτς). Και αφού η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δεν ισοφάρισε, στο 59’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Κουλούρη.  Όλο το… ψωμί, ωστόσο, ήταν στα τελευταία λεπτά του ματς όπου έγινε ο κακός χαμός! Στο 89’ ο Κωνσταντινίδης μείωσε σε 2-1 αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουλούρη σκόραρε για το 3-1. Στο… καπάκι ο νεοεισελθών Διαμαντόπουλος μείωσε ξανά στο γκολ (3-2) αλλά στο 94’ ο Ενσικουλού διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αρκετοί ήταν οι διακριθέντες του Ατρόμητου, που πάντως είχαν κορυφαίο τον Μπρούνο. Από εκεί και πέρα, πολύ καλά τα πήγε ο δις σκόρερ ο Κουλούρης, ο πιτσιρικάς Νάτσος αλλά και ο Γιαννουλης.

Από πλευράς Άρη, Μπάσα και Σιώπης ήταν οι καλύτεροι ενώ θετικός ήταν και ο Μπρούνο Γκάμα.

Διαιτητής ήταν Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Ψαρρή (Ζακύνθου) και Κωνστάντιο (Ευβοίας). Τέταρτος ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες: 27’ Μπουσούλατζιτς, 37’ Μάντσον, 54’ Βασιλακάκης - 37’ Μπάσα, 43’ Σιώπης, 64’ Βέλεθ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (82’ Καρασαλίδης), Μάντσον (52’ Μούγιακιτς), Μπρούνο (86’ Ενσικουλού), Κουλούρης.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης (65’ Κωνσταντινίδης), Μαβράι, Βέλεθ, Μενέντεθ, Μπάσα (76’ Διαμαντόπουλος), Σιώπης, Κολάσο (46’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές.