20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 - 19:15

Τον γλέντησε...

Τεράστια νίκη του ΟΦΗ με 3-1 κόντρα στον κακό Παναθηναϊκό στο «Γεντί Κουλέ»

Είχαν κέφια οι Κρητικοί και θύμισαν παλιές καλές μέρες... Απόλυτα δίκαιη νίκη με 3-1 επί του Παναθηναϊκού κατέγραψε ο ΟΦΗ την Κυριακή (9/12) στο «Γεντί Κουλέ», παίρνοντας βαθιά ανάσα στη μάχη για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα και πιάνοντας Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα στη 12η θέση με 11 βαθμούς ύστερα από 13 αγωνιστικές.

Ήταν το δεύτερο φετινό τρίποντο για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μετά από αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό και προέκυψε κυρίως από το απαράμιλλο πάθος που έδειξαν οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν όλες τις αμυντικές αδυναμίες που έβγαλε, ίσως για πρώτη φορά τόσο έντονα στη φετινή σεζόν, το «τριφύλλι».

Καταπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Μεγιάδο, εξαιρετικοί και οι Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης και Πλατέλλας, χωρίς γενικά να υπήρξε κάποιος που να υστέρησε.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιώργου Δώνη απογοήτευσε ανασταλτικά, ενώ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν αποκαρδιωτική και στον επιθετικό τομέα, για να γνωρίσει έτσι τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα.

Με 19 βαθμούς ο ΠΑΟ είναι μαζί με τον Άρη και την Ξάνθη στην 5η θέση, με Κάτσε και Ινσούα να έχουν κάνει καλή δουλειά στο α' ημίχρονο, αλλά τους πήρε και αυτούς η κάτω βόλτα μετά.

Ματσάρα και πιο εύστοχος ο ΟΦΗ...

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο πρώτο 45λεπτο και σε αυτό συνέβαλε το γρήγορο προβάδισμα που έδωσε στους γηπεδούχους ο Δεληγιαννίδης στο 5'.

Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν, βγήκαν μπροστά, έψαξαν την ισοφάριση και ο Δώνης στο 16' σημάδεψε από κοντά το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για το 1-1.

Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω κάτω, σε παιχνίδι με ταχύτατο ρυθμό, και τελικά ήταν ο Κάτσε αυτός που στο 36' έγραψε το 1-1, λειτουργώντας ως σέντερ φορ.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα οι Κρητικοί βρέθηκαν ξανά... καβάλα στο άλογο, με τον Πλατέλλα να νικά τον Διούδη κι ενώ η μπάλα βρήκε και στον Μαυρομμάτη στο σουτ που επιχείρησε ο έμπειρος εξτρέμ.

Ο Πλατέλλας που σωστά διαμαρτυρήθηκε στο 9' για ανατροπή του από τον Μαυρομμάτη, σε φάση που υπάρχει πέναλτι και κακώς ο διαιτητής Σκουλάς του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Κυρίαρχος ο ΟΦΗ...

Το β' ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ηρακλειώτες, που έβγαιναν πρώτοι σε κάθε μπαλιά, πιέζοντας ασφυκτικά τους παίκτες του Δώνη.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα αμυντικά και στο 60' ο Κοροβέσης βρέθηκε στη σωστή θέση για να γράψει το 3-1, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση.

Μετά το 75' ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα κόπασε, ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε άνετα το καθαρό του προβάδισμα κι έφτασε απόλυτα δίκαια στην τελική επικράτηση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας.

Κίτρινες: 9' Πλατέλλας - 17' Μακέντα, 56' Μαυρομμάτης, 62΄Ινσούα, 84' Κολοβέτσιος.

OΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο (90'+1 Μιχόγεβιτς), Κυριακίδης, Πλατέλλας (85' Κουτσιανικούλης), Σάσι (72' Παπαστεριανός), Βουό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (84' λ. τρ. Στάικος), Πούγγουρας, Ινσούα (63' Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (63' Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.