19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 - 19:06

Το μαγικό ραβδί του κυρ Γιώργου...

Τρία στα τρία ο Αστέρας Τρίπολης με Παράσχο στον πάγκο, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα * «Χρυσή» αλλαγή ο Φερνάντεθ και γκολ στο 90'

Με τον Παράσχο στον τεχνική ηγεσία πάει τρένο... O Aστέρας Τρίπολης κέρδισε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στη σαββατιάτικη (8/12) αναμέτρηση του «Θ. Κολοκοτρώνης» και αυτό ήταν το τρίτο σερί τρίποντο για τους Αρκάδες με τον 66χρονο προπονητή στον πάγκο τους.

Οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν, γλίτωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την παραβίαση της εστίας τους στο α' ημίχρονο, ωστόσο το κοουτσάρισμα του Παράσχου έφερε στο τέλος τη νέα νίκη, με την οποία οι «κυανοκίτρινοι» έπιασαν στην 9η θέση τον Παναιτωλικό με 15 βαθμούς.

Ο Φερνάντεθ ερχόμενος από τον πάγκο ήταν... όλα τα λεφτά και αποδείχθηκε και λυτρωτής σκοράροντας στο 90', με τον Μουνάφο να είναι με τη σειρά του πολύ καλός, ενώ σπουδαίες επεμβάσεις πραγματοποίησε ο Παπαδόπουλος.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αδίκησε την προσπάθειά της, χάνοντας τα... άχαστα στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ υπήρξε οπισθοχώρηση στην τελική ευθεία του ματς, που αποδείχθηκε μοιραία.

Τζημόπουλος και Σιόντης αυτοί που ξεχώρισαν για λογαριασμό του «Άγιαξ της Ηπείρου», που με 11 βαθμούς μοιράζεται τη 12η θέση με τη Λαμία.

Πολύ καλύτερος ο ΠΑΣ, αλλά άστοχος...

Το πρώτο 45λεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, που ήταν άριστοι ανασταλτικά και δεν επέτρεψαν στους Πελοποννήσιους να φτάσουν απειλητικά στα καρέ του Βελλίδη.

Είχε πολλά προβλήματα ο Αστέρας στο δημιουργικό κομμάτι με τον Τόνσο εκτός ρυθμού, την ίδια στιγμή που η επιλογή του Παράσχου να παίξει με τρεις στο κέντρο της άμυνας δεν του έβγαινε καθόλου του Μακεδόνα τεχνικού.

Οι Ηπειρώτες βρήκαν πολλά κενά στα μετόπισθεν των γηπεδούχων, αλλά ήταν εντελώς αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, σπαταλώντας τέσσερις πολύ σπουδαίες ευκαιρίες, με το 0-0 βέβαια να τους αδικεί.

«Χρυσή» αλλαγή ο Φερνάντεθ...

Στο β' ημίχρονο ο Αστέρας ισορρόπησε την κατάσταση και ήταν πιο προσεκτικός αμυντικά, με τον Παράσχο να βλέπει έγκαιρα ότι το σύστημα με τους τρεις πίσω δεν... τσούλαγε.

Ο πολύπειρος κόουτς, λοιπόν, έκανε την κίνηση-ματ, περνώντας τον Φερνάντεθ στο παιχνίδι και γυρίζοντας τη διάταξη σε 4-2-3-1, κάτι που έκανε πολύ πιο επιθετικούς τους «κυανοκίτρινους».

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν και την οπισθοχώρηση των παικτών του Πετράκη μετά το 75' και τελικά ο Φερνάντεθ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 90', χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας με βοηθούς τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου και τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας.

Κίτρινες: 46' Bλάχος, 71' Πασαλίδης - 45' Νικολιάς, 90'+3 Τζημόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (85' Δουβίκας), Πασαλίδης, Άνχελ Μαρτίνεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (61' Φερνάντεθ), Καλτσάς, Τόνσο, Μανιάς (90'+2 Μπελόκ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σιόντης (82' λ. τρ. Σκόνδρας), Νικολιάς, Γιάκος (63' Παμλίδης), Ξύδας (88' Μυστακίδης), Κριζμάν, Αθανασιάδης.