26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 - 21:38

Ισοπαλία σαν… ήττα για τον Ολυμπιακό!

Έχασαν ένα ημίχρονο οι Πειραιώτες * Κόντρα στη ροή προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός με Κάτσε στο 61' και εν τέλει ο Σισέ έσωσε το βαθμό στο 95'! * Δεν δόθηκε πέναλτι στους «ερυθρόλευκους» * Άτυχος ο Διούδης, του γύρισε η γλώσσα * Έχασε τη ζωή του φίλαθλος από ανακοπή στις εξέδρες

Ούτε τώρα νίκη σε ντέρμπι αν και καλύτερος... Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στον Παναθηναϊκό το βράδυ της Κυριακής (11/11) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και το ισόπαλο 1-1 για τη 10η αγωνιστική τον έφερε πάλι πίσω σε ό,τι αφορά τη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μετρά 20 βαθμούς στην 3η θέση, όντας στο -6 από τον ΠΑΟΚ και το -4 από τον Ατρόμητο (τον αντιμετωπίζει στο Περιστέρι μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος), οπότε γίνεται σαφές ότι το «Χ» με το «τριφύλλι» λογίζεται εν πολλοίς σαν ήττα. Οι «ερυθρόλευκοι», βέβαια, σε ένα ακόμη ματς... πέταξαν το πρώτο ημίχρονο και στο τέλος βρέθηκαν να τρέχουν να σώσουν τουλάχιστον την ισοπαλία, από τη στιγμή που οι παίκτες του Δώνη πήραν προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα με το υπέροχο γκολ του Κάτσε.

Οι Πειραιώτες, βέβαια, δικαιούνται να φωνάζουν για τη φάση του 84', με τον Ελβετό διαιτητή Ζακοτέ να μην καταλογίζει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Μακέντα, ενώ το παιχνίδι στιγματίστηκε και από την άτυχη στιγμή του Διούδη, καθώς γύρισε η γλώσσα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων μετά από σύγκρουση με τον Νάτχο στο 48', αλλά ευτυχώς είναι σχετικά καλά στην υγεία του, έχοντας υποστεί διάσειση.

Οι «πράσινοι» δεν άντεξαν στην αφόρητη πίεση που τους ασκήθηκε στα τελευταία λεπτά, ισοφαρίστηκαν από τον Σισέ στο 90'+5, ωστόσο έδειξαν μαχητικότητα για μία ακόμη φορά και πήραν βαθμό που θα τους βοηθήσει και αγωνιστικά και ψυχολογικά, μετρώντας 15 βαθμούς στην 6η θέση.

Ποντένσε, Νάτχο, Γκιλιέρμε και Σισέ οι κορυφαίοι των νικητών, συνεισέφερε πολύ ο Καμαρά ερχόμενος από τον πάγκο και μάλλον έπρεπε να έχει ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα, Ινσούα, Κουλιμπαλί και Γιόχανσον δέσποσαν ανασταλτικά από πλευράς ΠΑΟ.

Πάλι πέταξε ένα ημίχρονο...

Ματς κέντρου έγινε στο α' ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει την υπεροχή, αλλά όχι την ένταση και τα τρεξίματα που θα... έπνιγαν τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» διαχειρίζονταν άνετα την όποια πίεση ασκούσαν οι γηπεδούχοι, χωρίς πάντως να απειλούν επιθετικά, την ίδια στιγμή που έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες.

Μόνο αυτή του Ποντένσε στο 38', με τον Πορτογάλο εξτρέμ να νικιέται στο τετ α τετ από τον Διούδη, μπορεί να καταγραφεί ως πραγματικά σπουδαία, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν χωρίς γκολ στο 8ο από τα 10 φετινά τους παιχνίδια στη Σούπερ Λίγκα σε ό,τι αφορά το πρώτο 45λεπτο.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χριστοδουλόπουλο να αντικαθιστά τον Χασάν, που έβγαλε νέο τραυματισμό, ο 32χρονος άσος σκόραρε στο 48', αλλά αυτό έγινε στη φάση που χτύπησε ο Διούδης και προέκυψε 5λεπτη διακοπή.

Ο γκολκίπερ του ΠΑΟ ανέκτησε τις αισθήσεις του, δέχθηκε το θερμό χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού, αλλά είναι γεγονός ότι κόπηκε η ορμή των παικτών του Μαρτίνς.

Και έρχεται και το 0-1 από το εκπληκτικό σουτ του Κάτσε στο 61', που έφερε θολούρα στο μυαλό των «ερυθρόλευκων», που διάλεξαν τις σέντρες ως τρόπο παιχνιδιού.

Η πίεση ήταν έντονη, πάντως, προς την εστία του Κότσαρη όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο Σισέ είχε δοκάρι στο 86' και τελικά ο ίδιος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα στο 95', ενώ οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βγουν από τα καρέ τους.

Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και με τη συμπλήρωση του πρώτου τρίτου του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο (και σε αυτόν τον αγώνα είχε πάρα πολλές τελικές 21 στο σύνολο έναντι μόλις 3 των φιλοξενούμενων)...

Και δυστυχώς, πέρα και πάνω απ' όλα αυτά, το χειρότερο όλων είναι ότι ένας οπαδός του Ολυμπιακού, δεν άντεξε και... έσβησε λίγο μετά το φινάλε του ντέρμπι από ανακοπή καρδιάς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ελβετός Zακοτέ, που έδωσε δικαιώματα, αφού οι Πειραιώτες έχουν δικαίως παράπονα (πέρα από το πέναλτι στο 84' υπάρχει και η φάση του 67' με τον Ποντένσε), με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κεμπέλ και Ζομπέν.

Κίτρινες: 51' Νάτχο - 73' Mαυρομάτης, 90' Κότσαρης, 90'+1 Γιόχανσον, 90'+2 Κάτσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Βούκοβιτς, Μπουχαλάκης (63' Μάνος), Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Ποντένσε, Νάτχο (77' Καμαρά), Χασάν (46' λ. τρ. Χριστοδουλόπουλος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης (53' λ. τρ. Κότσαρης), Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (73' λ. τρ. Πούγγουρας), Ινσούα, Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (70' Μουνιέ), Μακέντα.