27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 - 16:56

Ατρομητάρα για πρωτάθλημα!

Οι Περιστεριώτες... χτύπησαν στο τέλος και νίκησαν με 0-2 την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ γράφοντας ιστορία * Τρία δοκάρια είχε η Ένωση

Τρελαίνει κόσμο και ντουνιά και δικαιολογημένα βρίσκεται και βλέπει ψηλά και μακριά! Ο Ατρόμητος ξέρει να παίρνει αυτό που θέλει από τα ματς και η ΑΕΚ το διαπίστωσε ξανά την Κυριακή (11/11).

Ομάδα με ψυχή οι Περιστεριώτες, έκαναν αυτό που έπρεπε περιορίζοντας την πρωταθλήτρια στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πριν το φινάλε φόρτσαραν και την... αποτελείωσαν μέσα σε δύο λεπτά, φεύγοντας νικητές με 2-0 από το άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ που και γεμάτο να ήταν, σίγουρα θα έμενε... βουβό έπειτα από τέτοια εξέλιξη.

Η Ένωση είχε τρία δοκάρια, αλλά αποδείχθηκε απρόσεκτη στο φινάλε και πλέον βλέπει την κορυφή να απομακρύνεται, με τον Ατρόμητο να συνεχίζει να τη... φλερτάρει και να έχει πλέον την ΑΕΚ στο +7!

Ο Νταμίρ Κάναντι αποδεικνύεται σε... δήμιο των γηπεδούχων, αφού πέρυσι οδήγησε τους Περιστεριώτες στην πρώτη νίκη στην ιστορία τους στην έδρα της αντιπάλου έπειτα από 15 αποτυχημένες προσπάθειες, υποχρεώνοντάς τους στη μοναδική τους ήττα στην θριαμβευτική κατά τα άλλα σεζόν τους. Τώρα γίνεται η ομάδα που τους αναγκάζει να χάσουν ξανά και τους τρεις βαθμούς στο ΟΑΚΑ για πρώτη φορά έπειτα από 15 σερί αγώνες, όταν τους είχαν υποτάξει ξανά με τον Ντάουντα τότε!

Η ΑΕΚ έσπασε τα δοκάρια, ο Ατρόμητος της έσπασε τον τσαμπουκά

Οι προσανατολισμοί των δύο ομάδων στο γήπεδο άρχισαν να γίνονται εμφανείς από τα πρώτα λεπτά του ματς. Η ΑΕΚ ήθελε να κυκλοφορήσει περισσότερο την μπάλα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι φυλούσαν κυρίως τα νώτα τους και, παρά την απειλή του Μπρούνο πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, προσπαθούσαν κυρίως να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί από τα δεξιά, χάρη στο Μπακάκη και τα γεμίσματά του, όμως, οι Περιστεριώτες αντιδρούσαν σωστά.

Στην ΑΕΚ ανήκουν και οι μεγαλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, αφού είχε δύο δοκάρια, αρχικά με τον Μάνταλο στο 16' και με τον κορυφαίο της στο πρώτο ημίχρονο Μπακάκη στο 37'.

Πέρα από αυτές τις δύο φάσεις, ο Μέγιερι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ ο Κολούρης είχε την καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσόσιτς τον σταμάτησε.

Προς το τέλος του πρώτου μέρους η Ένωση ανέβασε ρυθμό, η κατοχή εκτοξεύτηκε στο 66%-34%, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να αλλάξει το 0-0 πριν πάει στα αποδυτήρια.

Την... ξέκανε στο φινάλε

Το ματς δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και στην επανάληψη, παρά το γεγονός ότι ο Κάναντι προσπάθησε με... προσοχή να ανεβάσει κάπως τις γραμμές του. Όσο η ώρα περνούσε και η Ένωση συνέχιζε να μην μπορεί να μπει με αξιώσεις στην περιοχή, ο Ουζουνίδης εξέταζε τις επιλογές του. Ο Πόνσε αντικατέστησε τον Μπογέ, με την ΑΕΚ να έχει νέο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπακασέτα στο 65'.

Ο Ατρόμητος είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε, εκνευρίζοντας τους γηπεδούχους που έβλεπαν τον χρόνο να περνά ανεκμετάλλευτος. Ο Ουζουνίδης... θυσίασε τον καλό σε γενικές γραμμές Άλεφ για να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα στην ομάδα του με τον Γιαννιώτα, αλλά μετά το 70' κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα νεύρα, παρά το ποδόσφαιρο.

Όλα αυτά μέχρι το 88', όταν ο νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει ευκαιρίες να τρώει γκολ, επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά.

Ο Ρισβάνης σόκαρε τους γηπεδούχους και πριν προλάβουν να συνέλθουν, ο Κολούρης τους αποτέλειωσε, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2...

Διαιτητής ήταν ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Ψαρρή (Ζακύνθου) και Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 63' Άλεφ, 81' Λιβάγια, 84' Γιαννιώτας, 86' Σιμόες – 73' Μάντσον, 82' Κιβρακίδης

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (65' Γκάλο), Χουλτ, Τσόσιτς, Λαμπρόπουλος, Άλεφ (75' Γιαννιώτας), Σιμόες, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μπογέ (57' Πόνσε), Λιβάγια.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Κιβρακίδης (86' Καρασαλίδης), Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Σάκιτς, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο, Ουγκράι (65' Ενσικουλού), Κουλούρης (90'+3 Μούγιακιτς).