23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 20:56

Της το... έσπασε ο Πανιώνιος!

Εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο οι «κυανέρυθροι», νίκησαν με 0-1 μέσα στα Πηγάδια και υποχρέωσαν την Ξάνθη σε ήττα μετά από εννέα αγωνιστικές! * Με δέκα από το 77' οι Ακρίτες

Έκανε ζημιά… Με ένα σπουδαίο τρίποντο από την έδρα της Ξάνθης έφυγε το Σάββατο (10/11) ο Πανιώνιος, ο οποίος τη νίκησε με 1-0 και έβαλε φρένο στο αήττητο σερί της εννέα αγωνιστικών.

Οι «κυανέρυθροι» παρουσιάστηκαν άκρως διαβασμένοι κόντρα σε μία ομάδα που προερχόταν από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίας, εξουδετέρωσαν το «βαρύ πυροβολικό» Γέντρισεκ και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη η οποία τους ανέβασε στην έβδομη θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη, οι Ακρίτες δεν έδειξαν την εξαιρετική εικόνα που είχαν στα τελευταία τους ματς και μοιραία ηττήθηκαν. Πάντως, διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε από τον Κομίνη στο δεύτερο ημίχρονο και γενικότερα από κάποια… φαλτσοσφυρίγματά του.

Κλασσικές ευκαιρίες και γκολ ο Πανιώνιος

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και στο 11’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με το πλασέ του Καντά να περνά λίγο άουτ. Στη συνέχεια, οι Νεοσμυρνιώτες ισορρόπησαν και γίνονταν όλο πιο επικίνδυνοι. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 20’ μέχρι το 30’ είχαν τρεις μεγάλες στιγμές, με σημαντικότερη το δοκάρι του Μασούρα στο 27’. Ωστόσο, στο 36’, ο 24χρονος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τσιλούλη και με πλασέ νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ξάνθη να προσπαθεί ανορθόδοξα να φτάσει στη μεγάλη ευκαιρία και τους Νεοσμυρνιώτες να αμύνονται υποδειγματικά. Δειλά, δειλά μάλιστα έβγαιναν επικίνδυνα στην κόντρα και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Ανούσια πίεση...

Τα πράγματα για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, μετά και την ανόητη αποβολή του νεοεισελθόντα Αλμέιδα (δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό). Έτσι, ο Πανιώνιος έχοντας πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα, έπαιξε πιο ελεύθερα, δεν κινδύνευσε και με σωστή διαχείριση σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του.

Διαιτητής ήταν Κομίνης (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Μπαλτά (Αχαΐας) και Μεϊντάνα (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες: 57’ Κοβάσεβιτς, 76’, 77’ Αλμέιδα, 85’ Κασάδο - 86’ Τσιλούλης, 90+2’ Κούρντι

Κόκκινη: 77’ Αλμέιδα

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά (33’ Αλμέιδα), Κ. Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Κίκε (46’ Κάστρο), Ντουρίτσκοβιτς, Καντά (56’ Σαρπόνγκ), Γέντρισεκ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Kότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κεϊτά, Πίρις, Οικονομίδης (74’ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης (86’ Ο. Καμαρά), Μασούρας, Ντουρμισάι.