19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 17:16

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Εργοτέλης

Οι Ηρακλειώτες πέρασαν νικηφόρα και από τη Σπάρτη με 2-0, κάνοντας το 3 στα 3

Έχει υψηλές βλέψεις και το αποδεικνύει... Ο Εργοτέλης ξεπέρασε το Σάββατο (10/11) και το εμπόδιο της Σπάρτης, παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 2-0 και τριπλασιάζοντας τις επιτυχίες του στη φετινή Β' Εθνική.

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου ήταν σαφώς ανώτερη στην αναμέτρηση της 3ης «στροφής» του πρωταθλήματος και για την ώρα είναι μόνη στην κορυφή με 9 βαθμούς, την ίδια στιγμή που οι Λάκωνες μετρούν μόλις 1 πόντο γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα τους.

Οι παίκτες του Αντρέι Τσερνίσοφ ήταν φιλότιμοι και αξιόμαχοι, αλλά είναι φανερό ότι τους λείπει η εμπειρία και σίγουρα το έργο τους στην κατηγορία μόνο εύκολο δεν είναι.

Με πέναλτι και φάουλ...

Το α' ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες μέχρι το 20', για να κερδίσουν πέναλτι οι Ηρακλειώτες σε εκείνο το χρονικό σημείο, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Κωνσταντινόπουλου εντός περιοχής και με τους γηπεδούχος να διαμαρτύρονται για την υπόδειξη του διαιτητή Αντωνίου.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τσέλιος ευστόχησε από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τα προβάδισμά τους μέχρι να οδηγηθούν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Εργοτέλης ήταν ξεκάθαρα καλύτερος, στο 72' χάθηκε ευκαιρία που δεν χάνεται και σε τρεις χρόνους μάλιστα, για να «κλειδώσει» το τρίποντο τρία λεπτά αργότερα ο Μπουρσέλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Όλα είχαν κριθεί, η Σπάρτη δεν μπορούσε να αντιδράσει, ενώ στο 88' ο Έφορντ άγγιξε το 0-3, αλλά σημάδεψε το δοκάρι και το 0-2 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Αντωνίου του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Καραθανάση και Γούρνια.

Κίτρινες: 18' Tιεντσέ, 21' Κωνσταντινόπουλος, 65' Βλαχομήτρος.

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούργιος (64' Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος (80' Σαραντόπουλος), Μαντζίρης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Λαμπάκης (86' Οικονόμου), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Γιακούμπου, Mπουτσάκης (70' Μπουρσέλης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (46' Καπνίδης).