25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2018 - 19:06

Τριάρα για πλάκα ο Πανιώνιος

Οι Νεοσμυρνιώτες «καθάρισαν» από το α' ημίχρονο κόντρα στον Παναιτωλικό και νίκησαν με 3-0

Άνετος και ωραίος... Ο Πανιώνιος γύρισε στα τρίποντα σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, επικρατώντας πανεύκολα του Παναιτωλικού με 3-0 το απόγευμα του Σαββάτου (3/11) για την 9η αγωνιστική.

Στη Νέα Σμύρνη η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό με δύο πολύ γρήγορα γκολ, όντας εξαιρετική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και με τους Μασούρα, Σπιριντόνοβιτς και Ντουρμισάι αρκετά κεφάτους.

Οι «κυανέρυθροι» με 11 βαθμούς ανέβηκαν στην 9η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 12 πόντους και την 7η θέση, μαζί με τον Άρη.

Ο Τραϊανός Δέλλας, πάντως, θα πρέπει να προβληματίστηκε σημαντικά με την εικόνα των παικτών του, που ήταν αποκαρδιωτική για 45', δείχνοντας μια μικρή βελτίωση εν συνεχεία, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να προβληματίσει τον Πανιώνιο.

Μανά και Ντίας ήταν κινητικοί ανά διαστήματα από πλευράς «καναρινιών».

Έκανε... πάρτι και 3-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το πρώτο ημίχρονο, καθώς μόλις στο 5' προηγούνταν με 2-0 και πριν καν συμπληρωθεί το ημίωρο είχαν φτάσει και στο τρίτο τους τέρμα.

Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ στο 2', τρία λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική ο Κόρμπος και στο 27' ήταν η σειρά του Ντουρμισάι να σκοράρει.

Και πώς να μην προκύψει άλλωστε αυτό το 3-0 από τη στιγμή που οι Αγρινιώτες ήταν απελπιστικοί ανασταλτικά και υπήρχαν τεράστια κενά στα μετόπισθεν, που οποιαδήποτε ομάδα θα τα εκμεταλλευόταν.

Όχι ότι και επιθετικά είδε κάτι αξιόλογο από τους παίκτες του ο Δέλλας, που έδειχνε αποσβολωμένος στον πάγκο και μην μπορώντας να πιστέψει όσα έβλεπε.

Απλή διαχείριση...

Στο β' ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» έριξαν... στροφές, κοιτώντας να διαχειριστούν το καθαρό τους προβάδισμα.

Ο Παναιτωλικός, λοιπόν, είχε την υπεροχή, αλλά ο Κότνικ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και επενέβη μόνο σε ένα καλό σουτ του Μανά στο 57'.

Ο Πανιώνιος, αντίθετα, είχε σπουδαία ευκαιρία για το 4-0, που την απώλεσε ο Σπιριντόνοβιτς στο 72ο λεπτό, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει από νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Κόρμπου που συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Λουσέρο και υπέστη κάταγμα στο ζυγωματικό, σε μια άτυχη στιγμή για αμφότερους.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε απόλυτα δίκαια νικητές τους Νεοσμυρνιώτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Κωνσταντόπουλο του Συνδέσμου Κορινθίας.

Κίτρινες: 15' Σπιριντόνοβιτς, 64' Κότσιτς, 66' Κεϊτά - 15' Ντίας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κεϊτά, Κόρμπος (79' λ. τρ. Άλμπεργκ), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (82' Καμαρά), Οικονομίδης (67' Πίρις), Ντουρμισάι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους, Μαλής, Ρότσα, Λιάβας (70' Βακράκος), Λουσέρο (80' λ. τρ. Τσοκάνης), Μανά, Ντίας, Μάζουρεκ (87' Βασιλούδης), Γουίλιαν.