28/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018 - 21:00

Αναπνέει για τα καλά πλέον η Λαμία!

Σπουδαία νίκη μέσα στο ΔΑΚ για τους «κυανόλευκους» με 3-2 επί του Λεβαδειακού, που έβγαλε αντίδραση στο β’ ημίχρονο

Ξέφυγε και θέλει να μείνει εκεί… Και αυτό αφορά τη Λαμία, που πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη Σούπερ Λίγκα με 3-2 επί του Λεβαδειακού (μετά την παρθενική επί της ΑΕΛ) και πλέον αναπνέει για τα καλά.

Έτσι ακριβώς, αφού οι Φθιώτες με αυτό το 2x3 έφτασαν πλέον τους εννέα βαθμούς και βρίσκονται στη μέση της κατάταξης μετά από οκτώ ματς… Βέβαια, η επικράτηση των «κυανόλευκων» το βράδυ του Σαββάτου (27/10) στο ΔΑΚ μόνο εύκολη δεν ήταν, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι -πολύ καλό ως γενική εικόνα-, αλλά αυτό που μένει και μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Η Λαμία ήταν κυρίαρχη στο πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκε με 2-0, ενώ είχε και δοκάρι για να φτάσει και σε τρίτο γκολ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η εικόνα του ματς άλλαξε, ο μέχρι τότε κομπάρσος Λεβαδειακός πήρε τα ηνία, κέρδισε το κέντρο, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει!

Το 2-2, όμως, δεν έμεινε για πολύ, αφού σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι το ξεπέρασαν με τέρμα του Αντέτζο στο 83’! Είναι αλήθεια, πάντως, ότι η Λαμία το ματς το πήρε κυριολεκτικά με την ψυχή στο στόμα, αλλά το σημαντικό για αυτή είναι ότι είχε την ικανότητα να το κρατήσει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο των πεντάλεπτων καθυστερήσεων.

Δύο διαφορετικά ματς ανά ημίχρονα…

Με ορμή, διάθεση και αποφασιστικότητα μπήκε στο ματς η Λαμία και αυτά τα στοιχεία γρήγορα της έδωσαν το προβάδισμα.

Ο Μπερτόλιο στο 11’ με κεφαλιά έκανε το 1-0 και έδωσε με το… καλησπέρα άνεση στην ομάδα του Χάβου για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους οι «κυανόλευκοι» στο 24’ με νέα κεφαλιά του Μπαράλες!

Μάλιστα οι Φθιώτες στο διάστημα της υπεροχής τους, άγγιξαν το 3-0, αλλά η εξαιρετική βολίδα του Πλιάτσικα στο 28’ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Βοιωτών.

Στο δεύτερο 45λεπτο το σκηνικό άλλαξε και αυτό έγινε ευδιάκριτο ειδικά από το 55’ και μετά, όταν και ο Μπλάζιτς τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή δύο λεπτά αργότερα…

Ο Λεβαδειακός πήρε μέτρα, πίεσε και εκμεταλλεύτηκε τη οπισθοχώρηση της Λαμίας… Έτσι μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν μείωσε το σκορ με τον Νανγκίς στο 60’. Το 2-1 έκανε τους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν και με τις σωστές αλλαγές του Ιταλού κόουτς Σανίνο ήρθε και το 2-2. Ήταν το 81’ όταν με κεφαλιά ο νεοεισελθών Γιακουμάκης έφερε το ματς στα ίσα, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων δεν… κράτησε, καθώς δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο ο Αντέτζο διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τη Λαμία.

Βέβαια και στα τελευταία λεπτά οι Βοιωτοί ήταν πιο απειλητικοί, αλλά οι Φθιώτες, άντεξαν και πήραν το σπουδαίο τρίποντο, αφήνοντας τους αντιπάλους τους προτελευταίους με τρεις μόλις βαθμούς.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν και Μπερτόλιο, ενώ από τους ηττημένους καλύτερη ήταν οι Νανγκίς, Σαβαντογκό, ενώ έκανε τη δουλειά του μπαίνοντας ο Γιακουμάκης.

Χωρίς το μεγάλο λάθος και προβλήματα η διαιτησία του Κουτσιαύτη (Άρτας) και των βοηθών Κωνσταντίνου (Πρέβεζας-Λευκάδας), Γκάγκα (Λάρισας).

Κόκκινη: 88’ (με δεύτερη κίτρινη) Καραχάλιος.

Κίτρινες: 80’ Δημούτσος, 87’ Καραγκούνης - 42’ Αντιλέχου, 64’ Καραχάλιος, 67’ Νανγκίς, 85’ Φαβάρο, 89’ Ζησόπουλος.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Δημούτσος, Μπλάζιτς (57’ λ.τρ. Σκόνδρας ), Πλιάτσικας, Επστάιν (70’ Καραγκούνης), Μπερτόλιο (78’ Οσμάν), Καραμάνος, Μπαράλες.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλέχου (66’ Φαβάρο), Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Καραχάλιος, Μητρόπουλος (79’ Γιακουμάκης), Σουμπίνιο (69’ Στανόγεβιτς), Νανγκίς, Σαβαντογκό, Μαρκόβσκι.