02/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 - 22:31

Πήρε... εξάποντο η Λαμία μέσα στη Λάρισα

Σούπερ διπλό με ανατροπή για τους Φθιώτες με 2-1 επί της ΑΕΛ, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο από το 75'

Εκανε σεφτέ στις νίκες και με τρόπο που εντυπωσιάζει... Η Λαμία έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το ΑEL FC Arena το βράδυ του Σαββάτου (20/10) επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καταγράφοντας έτσι το πρώτο φετινό της τρίποντο στη Σούπερ Λίγκα και ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Ένα τρίποντο που μπορεί να χαρακτηριστεί βέβαια και... εξάποντο, αφού οι δύο αντίπαλοι τον ίδιο στόχο έχουν σε πρώτη φάση, τη γρήγορη παραμονή δηλαδή και μετά να κοιτάξουν για πιο ψηλά, και τέτοιες νίκες οδηγούν αναμφίβολα στην επίτευξή του.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου έδειξε χαρακτήρα μετά το κακό πρώτο 45λεπτο που έκανε, για να πάρει το διπλό κι ενώ έπαιξε από το 75' με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ορθά ο Βάντερσον για επικίνδυνο παιχνίδι στον Ντέλετιτς.

Επστάιν και Βασιλαντωνόπουλος περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων για τους Φθιώτες, που μετρούν 6 βαθμούς στη 10η θέση, όσους έχουν και οι «βυσσινί», αλλά και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει με την γκολάρα του Ντέλετιτς, ο οποίος ήταν μακράν ο καλύτερος για την ΑΕΛ, και σίγουρα ο Τζιανλούκα Φέστα χρειάζεται να βελτιώσει αρκετά πράγματα στη συνολική λειτουργία της ομάδας του.

Ανώτερη η ΑΕΛ και 1-0...

To ματς ήταν αρκετά μέτριο μέχρι το 20', με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κατόπιν «στροφές» και με τον Ντέλετιτς να είναι κεφάτος.

Ο Σέρβος βρήκε τον τρόπο με υπέροχο διαγώνιο σουτ στο 30' να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, για να προσπαθήσουν να αντιδράσουν οι «κυανόλευκοι» εν συνεχεία και να χάσουν σπουδαία ευκαιρία με τον Βασιλαντωνόπουλο στο 40'.

Γενικότερα, η ΑΕΛ ήταν ανώτερη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και στο καλό της διάστημα ευτύχησε να προηγηθεί, πηγαίνοντας με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια.

Άλλη Λαμία και μεγάλο διπλό...

Στο β' ημίχρονο το σκηνικό του ματς άλλαξε άρδην, καθώς ο Μπαράλες ισοφάρισε άμεσα για τους Φθιώτες, στο 48' συγκεκριμένα με κεφαλιά, και από εκεί και πέρα η ομάδα του Χάβου ήταν σαφώς καλύτερη στο γήπεδο.

Οι «βυσσινί» έβγαλαν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν με το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν από τον Επστάιν στο 65'.

Η Λαμία ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα, αλλά προέκυψε η αποβολή του Βάντερσον και όπως είναι λογικό οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης.

Με εξαίρεση όμως τη μεγάλη ευκαιρία του Μόρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, που αστόχησε από κοντά κι ενώ ο Σαράνοφ είχε αποκρούσει δύσκολα φάουλ του Ντέλετιτς, δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να φτάσουν στο 2-2.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «κυανόλευκους» να παίρνουν το πολύτιμο διπλό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας με βοηθούς τον Σινιοράκη του Συνδέσμου Χανίων και τον Σίπκα του Συνδέσμου Σάμου.

Κίτρινες: 45'+2 Μόρας, 51' Γκόλιας - 13' Βάντερσον, 21' Μπλάζιτς, 27' Δημούτσος, 58' Σκόνδρας, 84' Καραμάνος, 89' Ασίγκμπα, 90'+6 Σαράνοφ.

Κόκκινες: 75' Βάντερσον.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75' Μιλοσάβλιεβιτς), Σαχίτι (13' λ. τρ. Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς, Μπαργκάν (70' Κούνιτς).

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63' Οσμάν), Δημούτσος (68' Μπερτόλιο), Επστάιν (83' Ασίγκμπα) Καραμάνος, Μπαράλες.